رفتن به مطلب
انجمن تومیهن
جستجو در
 • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...
 • MAXX Dark For IPS4

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Tempore officiis voluptatum reprehenderit vitae amet beatae dolorem labore dignissimos nesciunt. See more...

 • Skitter Advanced Slider

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. See more...

 • Fantastic Design

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Tempore officiis voluptatum reprehenderit vitae amet beatae dolorem labore dignissimos nesciunt. See more...

 • Easy Editable Footer

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Tempore officiis voluptatum reprehenderit vitae amet beatae dolorem labore dignissimos nesciunt. See more...


پست های پیشنهاد شده

خلیج در اصل زمانی شکل میگیرد که مقدار فراوانی آب تا اندازهای توسط خشکی احاطه شود. آب در این ناحیه نسبت به آب های اطراف و دریا آرام تر بوده و مکان مناسبی برای لنگر انداختن کشتی ها فراهم میشود تا از تغییرات شدید آب و هوایی ایمن باشند. اگر این مناطق به اندازه کافی بزرگ و عمیق باشند آنگاه تبدیل به بندرگاههای طبیعی شده که از اهمیت اقتصادی و استراتژیکی فراوانی برخوردار میباشند. بسیاری از شهرهای بزرگ جهان در یک بندرگاه طبیعی واقع شدهاند. در ادامه شما را با تعدادی از خلیجها و خطوط ساحلی دیدنی و معروف جهان آشنا میکنیم

خلیج فاندیir2404.jpg

خلیج فاندی که در بخش ساحل آتلانتیک کانادا واقع شده، بیشتر به خاطر جزر و مدهایش به شهرت رسیده است. به اعتقاد گروهی نام فاندی تغییر شکل یافته لغت فندو به معنای شکاف است اما گروهی میگویند اشاره به لغت پرتغالی فوندو به معنای قیف است که شاید به دلیل شکل این خلیج باشد. به دلیل ساختار و شکل ویژه این خلیج اختلاف سطح آب بین جزر و مد میتواند تا 16 متر باشد. یکی از بهترین مکانها برای تماشای این جزر و مد صخرههای هوپ ول (Hopewell) است. این صخرهها که خود توسط امواج جزر و مدی شکل گرفتهاند تعدادی برج سنگی میباشند که بوسیله درختان پوشیده شدهاند. پایه این اشکال صخره مانند در طی روز دو مرتبه توسط آب پوشیده شده و زمین آن هنگامی که آب عقب مینشیند قابل مشاهده است.

خلیج بهشتی


ir2404-1.jpg

این خلیج یکی از دو مکانی است که توسط کشتیهای سیاحتی برای توقف تفریحی در اقیانوس منجمد جنوبی مورد استفاده قرار میگیرد (دیگری بندر نکو است که خلیج کوچکی در شبه جزیره آنتراکتیک واقع در قطب جنوب میباشد). در واقع این خلیج یکی از پر بازدیدترین نقاط اقیانوس منجمد جنوبی میباشد. نام این خلیج در 1920 توسط صیادان نهنگی که در آن حوالی مشغول فعالیت بودند انتخاب شد. این خلیج توسط کوهها و صخرههای یخی بزرگی احاطه شده است. گشت و گذار بین توده یخهای شناور توسط قایقهای بادی زودیاک، بازدید از ایستگاه تحقیقاتی شیلی و عکسبرداری از پنگوئنهای بومی از جمله فعالیتهایی هستند که در خلیج بهشتی صورت میگیرد.

خلیجی از جزایر


ir2404-2.jpg

این خلیج یکی از معروفترین جاذبههای توریستی کشور نیوزلند میباشد. این ناحیه خوش منظره و بدیع از 144 جزیره، تعدادی خلیجهای مجزا و نیز سواحل ماسهای شگفت انگیزی تشکیل شده است. زندگی دریایی در این خلیج زیبا بسیار غنی است. تعداد زیادی وال، دلفین، نیزه ماهیهای بزرگ و پنگوئن در این ناحیه زندگی میکنند. بدون هیچ اغراقی این جا یکی از بهترین نقاط برای کشتیهای تفریحی، ورزش ماهیگیری بینالمللی و تورهای دریایی و جهانی بوده و به نوعی به مقصد ماهیگیران و گردشگران تبدیل شده است. از لحاظ تاریخی نیز گفته میشود که این خلیج اولین بخش از نیوزلند بوده که اروپاییها در آن اقامت کردند. اولین اروپایی که پایش به این جزیره رسید کاپیتان جیمز کوک بوده است.

خلیج کوتور


ir2404-3.jpg

این خلیج در جنوب غربی مونتنگرو و در دریای آدریاتیک واقع شده است. خلیج کوتور یکی از زیباترین خلیجهای اروپا به شمار آمده که به اشتباه یک آبدره (شاخه باریک و بلندی از دریا که درون خشکی پیش رفته باشد) تصور میشد ولی در اصل دره رودی است که از آب پر شده است. خط ساحلی این خلیج تعداد زیادی ساحل، اقامتگاههای مخصوص گردشگران و شهرهایی دیدنی همچون ریسان(Risan)، کوتور(Kotor) و پراست(Perast) را در بر میگیرد. این خلیج از دوران باستان مسکونی بوده است. تعداد زیادی کلیسا و صومعه تاریخی در شهر کوتور وجود دارند که مقصد بسیاری از زائرین در طول تاریخ بودهاند از اینروی کوتور از 1979 جزء میراث جهانی قرار گرفته است.

خلیج فنگ نگا


ir2404-4.jpg

در فاصله 95 کیلومتری از جزیره پوکت (بزرگترین جزیره تایلند و بهشت جزایر گرمسیری) یکی از خوش منظرهترین نواحی تایلند یعنی خلیج فنگ نگا واقع شده است. این خلیج خود از تعدادی خلیج کوچکتر، سردابها و غارهای آبی و نیز تعدادی جزیره آهکی که ارتفاع برخی از آنها به 300 متر میرسد، تشکیل شده است. مشهورترین جزیره این خلیج صخره سوزنی شکلی ساخته شده از سنگهای آهکی است که" کو پینگ کان "نامیده میشود( نام مشهورتر این جزیره جزیره جیمز باند است چرا که بخشهایی از یکی از فیلمهای باند موسوم به مردی با اسلحه طلایی در این جزیره فیلم برداری شده است). عمومی ترین راه برای بازدید از این خلیج استفاده از کایاک است که با کمک آنها میتوان راحتتر به سردابها و غارهای آبی دسترسی داشته و رفت و آمد کرد.

بندر ویکتوریا


ir2404-5.jpg

این بندر یکی از جاذبههای اصلی گردشگری و جذب توریست هنگ کونگ بوده که بین جزیره هنگ کونگ و شبه جزیره کاولون(Kowloon) در دریای جنوب چین قرار گرفته است همچنین این بندر یکی از شلوغترین بنادر جهان میباشد. این بندر، نمایی تماشایی از آسمانخراشهای جزیره هنگ کونگ در یک سو و خط ساحلی "سیم شا سوی" (Tsim Sha Tsui) در سمت دیگر نشان میدهد. در اینجا تراکم بالایی از قایقهای ته پهن چینی، قایقهای تندرو و کشتیهای بزرگ حمل مسافر و ماشین دیده میشوند. یکی از بهترین راهها برای بازدید از این بندر مسافرت با کشتی مسافربر(اتوبوس آبی) استار است.

بندر جکسون


ir2404-6.jpg

پورت جکسون بندری طبیعی واقع در سیدنی است که یکی از زیباترین شهرهای جهان محسوب میشود. این شهر دارای صدها خلیج، پناهگاه ساحلی، سواحل و راههای آبی میباشد. این بندر همچنین دو نمونه از زیباترین چشم اندازهای شهر سیدنی را به نمایش میگذارد، ساختمان اپرای سیدنی و دیگری پل بندر سیدنی.

خلیج سن فرانسیسکو


ir2404-7.jpg

این خلیج در سواحل کالیفرنیا قرار دارد. ناحیه اطراف این خلیج که به نام منطقه خلیج سن فرانسیسکو شهرت دارد دومین منطقه حومهای و پرجمعیت غرب آمریکا محسوب شده و تقریبا 8 میلیون نفر جمعیت دارد. شهر سن فرانسیسکو قطب تجاری- اقتصادی این منطقه به شمار میآید در حال که سن خوزه عنوان پرجمعیت ترین شهر این ناحیه را به خود اختصاص داده است. این خلیج تعداد زیادی جزیره کوچک دارد که از آن جمله میتوان به جزیره آلکاتراز اشاره کرد که تا سال 1963 یکی از مشهورترین زندانهای جهان را در خود جای داده بود. گلدن گیت تنگهای است که این خلیج را به اقیانوس آرام پیوند میدهد و پل معروف گلدن گیت هم روی این تنگه بنا شده است.

خلیج گوانابارا


ir2404-8.jpg

این خلیج زیبا در جنوب غربی برزیل واقع شده است و توسط جنگلهای گرمسیری، سواحل ماسهای، صخرههایی با اشکال عجیب و بلندیهای کوهستان "سرا دو مارل" (Serra Do Marl) احاطه گردیده است. شهر ریودوژانیرو در همسایگی این خلیج قرار گرفته است. این مکان در اول ژانویه 1502 توسط یک کاوشگر پرتغالی به نام گاسپار دلموس کشف شد که نام ریو دو ژانیرو (رودخانه ژانویه) را به آن داد چرا که تصور میکرد این یک رود بزرگ است. نام گوانابارا از زبان توپی- گوارانی" Tupi-Guarani "گرفته شده است.


خلیج ها لانگ


ir2404-9.jpg

 

این خلیج در شمال ویتنام قرار داشته و 120 کیلومتر خط ساحلی دارد و معنای لغوی نام آن خلیج اژدهایان افول کرده میباشد. این خلیج یکی از مشهورترین دیدنیهای کشور ویتنام بوده که از هزاران جزیره کوچک تشکیل شده است. هر یک از این جزیرهها با پوشش گیاهی انبوهی که احاطه شان کرده شبیه به ستونهای سنگی زیبا شده و دورنمای دریایی دلپذیری را شکل دادهاند. بسیاری از این جزیرهها خالی از سکنه بوده و دارای غارهای شگفتانگیز و متعدد میباشند در حالی که برخی دیگر از آنها دریاچههای زیبایی داشته و تعدادی هم دهکدههای شناور ماهیگیران محلی را پوشش میدهند. این خلیج هم جزء میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است.

اما نمیشود از تمام این پهنههای آبی صحبت کرد و یادی از خلیج همیشه فارس نکرد. البته آنها از نظر ابعاد قابل قیاس با خلیج فارس نبوده و داستانی کاملا متفاوت دارند ولی در این مجال اندک مختصری به این خلیج نیز اشاره میکنیم.

در 550 پیش از میلاد امپراتوری هخامنشی به عنوان اولین امپراتوری ایرانیان در جنوب غربی فلات ایران پایه گذاری شد. بر طبق اسناد به جا مانده از یونان باستان، منطقه آبی که مرز این کشور را مشخص میکرد به نام خلیج پارس(فارس) شناخته میشد. البته بعدها با کشور گشاییهای صورت گرفته این پهنه آبی در داخل مرزهای ایران آن زمان قرار گرفته و به نوعی جزء آبهای داخلی کشورمان به حساب میآمد. نام خلیج فارس در بسیاری از اسناد و نقشههای کهن موجود میباشد. حتی اعراب هم تا پیش از دهه 60 در نامهها و مکاتبات رسمی از عبارت الخلیج الفارسی (خلیج فارس) استفاده میکردند. اما اخیرا این کشورها به این خلیج عنوان خلیج عربی و یا خلیج دادهاند؟!در اهمیت اقتصادی، سیاسی و استراتژیکی این خلیج هم که جای هیچ شک و تردیدی نیست چرا که در واقع 30% نفت جهان از این منطقه عبور میکند. این خلیج زیستگاه گونههای متعددی از جانداران دریایی از قبیل کوسه، دلفین و لاکپشتهای دریایی بوده و تنوع زیستی قابل ملاحظهای را به نمایش میگذارد. جزایر متعددی در این ناحیه قرار دارند که از جمله آنها میتوان به جزایر قشم، کیش، تنب بزرگ و کوچک، ابوموسی و... اشاره کرد.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

در حال بارگذاری

 • مطالب مشابه

  • توسط Am!r Bahador
   عکس های دیدنی از ساحل عجیب و زیبا در کشور مالدیو که مدتی است گردشگران زیادی را به این منطقه جذب می کند در ادامه این مطلب مشاهده کنید..
   ساحل کشور مالدیو به خاطر یک پدیدهٔ شگفت انگیز طبیعت به تازگی مورد علاقه هزاران گردشگر از سراسر جهان قرار گرفته است.
   ساحل کشور مالدیو در شبها به دلیل وجود فیتو پلانکتونهای درخشان روشن شده است.
   گفتنی است، این جانواران که در سطح آب وجود دارند همزمان با وزش باد و برخورد آن به موجها منظرههای شگفت انگیزی در ساحل دریا به وجود آوردهاند.
   بررسیها نشان میدهند، این جانور از نور افشانی برای جذب جفت و جفتگیری استفاده میکند.
   با حرکت افراد در مناطق مرطوب کنارهٔ ساحل اثر این فیتوپلانکتونها برروی ماسهها به اشکال مختلف به وجود میآید.
  • توسط Am!r Bahador
   اگر یاد و خاطره دانشگاه، برایتان ترکیبی از خاطرات غیبت در کلاس ها، غذاهای بی کیفیت، کلاس های بتونی و ... است، باید نگاهی به نماهای دانشگاه های زیر بیندازید تا ببینید این دانشگاه ها برای دانشجویان چه خاطره ای بجا گذاشته اند.

   کمپانی داده های معماری امپوریس که در هامبورگ مستقر است اخیراً گزارشی از باشکوه ترین ساختمان های دانشگاه های دنیا منتشر کرده است. دانشگاه هایی که کلاس های درسشان سقف هایی سر به فلک کشیده دارد و کتابخانه هایشان سقف های گنبدی شیشه ای دارد. این دانشگاه ها فقط برای تربیت دانشجویان نیستند، بلکه برایشان آموزش معماری نیز دارند.

   در زیر 10 دانشگاه برتر دنیا از لحاظ معماری و زیبایی شناختی را مشاهده می کنید.

   ساختمان فیلولوگیش بیبلیوتک (Philologische Bibliothek) در آلمان

   کتابخانه واژه شناسی دانشگاه آزاد برلین توسط نورمن فاستر طراحی شده است. با آنکه به نظر می رسد این کتابخانه بخشی از ساختمان های دیگر باشد، ولی در واقع یک ساختمان جداگانه است. در این کتابخانه برای 800 هزار کتاب فضای کافی وجود دارد.

    

   ساختمان اصلی لومونسف مسکو (Lomonosov Moscow State University)

   وقتی این ساختمان تکمیل شد هفتمین آسمانخراش در دنیا بود و بلندترین ساختمان در خارج از نیویورک محسوب می شد. این دانشگاه که بالای "تپه گنجشکان" قرار گرفته است، در کل بیش از 1.6 کیلومتر مربع مساحت دارد و معمار آن Lev Vladimirovitch Rudnev است.

   تالار بردفیلد (Bradfield Hall) در ایالات متحده

   تالار بردفیلد در دانشگاه کورنل در ایتاکای نیویورک واقع شده است و به افتخار ریچارد بردفیلد، استاد بازنشسته این دانشگاه، نامگذاری شده که ریاست دپارتمان زراعت کورنل را بین سال های 1937 و 1955 بر عهده داشت. 10 طبقه اول این ساختمان بدون پنجره ساخته شده است، زیرا آزمایشگاه های آنها تحت کنترل تهویه ویژه هستند. معمار این ساختمان Ulrich Franzen & Associates است.

   پردیس لوئیجی اینائودی (Campus Luigi Einaudi) در ایتالیا

   کل این پردیس شامل دو ساختمان می شود و در این دو ساختمان دانشکده های حقوق و علوم سیاسی واقع شده اند. این پردیس 5000 دانشجو را در خود جای می دهد. معمار آن Foster + Partners است.

   مرکز دانش آموختگان (Graduate Centre) در بریتانیا

   این ساختمان جایزه RIBA را در سال 2004 و جایزه "ساختمان سال" را در سال 2005 از آن خود کرد. این ساختمان در واقع دروازه ای به سوی دانشگاه متروپولیتن لندن در جاده هالووی است. معمار آن Daniel Libeskind است.

   برج مود گاکوئن کوکون (Mode Gakuen Cocoon Tower) در ژاپن

   به این ساختمان لقب "پیله غول آسا" داده اند. زیرا این ساختمان محل سه مؤسسه آموزشی مختلف در توکیو است که شامل مدرسه فشن و کالج پزشکی می شود و دومین ساختمان بلند آموزشی در دنیا محسوب می شود که پس از ساختمان مرکزی دانشگاه دولتی لومونسف مسکو قرار می گیرد. معمار آن Tange Associates است.

   مرکز رسانه های خلاق ران ران شاو (Run Run Shaw Creative Media Centre) در هنگ کنگ

   در سال 2012، این ساختمان درجه پایداری پلاتینوم BEAM را دریافت کرد. دانشکده رسانه های خلاق دانشگاه هنگ کنگ در این ساختمان قرار دارد که معمار آن Daniel Libeskind است.

   شارپ سنتر فور دیزاین (Sharp Centre for Design) در کانادا

   شارپ سنتر که در دانشگاه OCAD تورنتو قرار گرفته است، 26 متر بالاتر از زمین واقع شده است و 12 چوب پا به شکل مدادهای عظیم الجثه آن را نگه می دارند. پنج پایه از 6 جفت پایه رنگارنگ آن به رنگ مشکی رنگ شده اند تا توهم باریک بودن به آن بدهند، به خصوص شب ها که گویی این پایه های مشکی محو می شوند.

   ساختمان آکادمیک سوانتون (Swanston Academic Building) در استرالیا

   دانشگاه RMIT در ملبورن حدود 600 میلیون دلار برای این ساختمان و RMIT Design Hub جدید آن، هزینه کرده است. این ساختمان درجه پنج ستاره سبز را از شورای ساختمان سبز استرالیا دریافت کرده است. معمار آن Lyons Architects است.

   Universiteitsbibliotheek در بلژیک

   ساختمان دانشگاه کاتولیک لوون به سبک نئو فلمیش رنسانس طراحی شده است. در جنگ جهانی دوم این ساختمان و 900 هزار کتاب آن از بین رفتند. بعدها این ساختمان توسط ویتنی وارن معمار بازسازی شد.
  • توسط Am!r Bahador
   پارک مرکزی نیویورک ، پارک بزرگ و معروفی است که در مرکز منهتن و در میان مراکز تجاری شهر نیویورک قرار دارد. پارک مرکزی نیویورک، اولین پارک مُدرن در تاریخ ایالات متحدهٔ آمریکا محسوب میشود که در سال ۱۸۵۷ میلادی توسط فردریک لاو المستد و همکار انگلیسی اش کالورد واکس طراحی و افتتاح شد.

   وسعتاین پارک حدود ۳۴۲ هکتار است که به شکل مستطیل در قلب منطقه منهتن (منطقه تجاری نیویورک) واقع شده است. همچنین این پارک دارای دریاچههایی به وسعت جمعاً ۶۰/۷ هکتار میباشد. سالیانه ۲۵ میلیون نفر از این پارک بازدید میکنند.
    


×
×
 • اضافه کردن...