رفتن به مطلب
انجمن تومیهن
جستجو در
 • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...
 • MAXX Dark For IPS4

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Tempore officiis voluptatum reprehenderit vitae amet beatae dolorem labore dignissimos nesciunt. See more...

 • Skitter Advanced Slider

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. See more...

 • Fantastic Design

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Tempore officiis voluptatum reprehenderit vitae amet beatae dolorem labore dignissimos nesciunt. See more...

 • Easy Editable Footer

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Tempore officiis voluptatum reprehenderit vitae amet beatae dolorem labore dignissimos nesciunt. See more...


پست های پیشنهاد شده

آیا دوست دارید یکی از کمیاب ترین و بزرگ ترین الماس های جهان، تنها سردیس فیروزه ای دنیا، ریزبافت ترین فرش جهان، باستانی ترین جام زرین تاریخ و یگانه سرباز مفرغی باستانی را از نزدیک تماشا کنید؟

آیا دوست دارید یکی از کمیاب ترین و بزرگ ترین الماس های جهان، تنها سردیس فیروزه ای دنیا، ریزبافت ترین فرش جهان، باستانی ترین جام زرین تاریخ و یگانه سرباز مفرغی باستانی را از نزدیک تماشا کنید؟
 
برای تماشای آنها فقط کافی است سری به موزه های ایران بزنید. می گویند پس از آن که نادرشاه از سفر خونینش به هند بازگشت، سوغاتی کمیابی با خود آورد که یکی از زیباترین و درشت ترین الماس های جهان به شمار می رود: «دریای نور» که الماسی صورتی رنگ است و امروزه در خزانه موزه جواهرات ملی نگهداری می شود.

دریای نور تا زمان ناصرالدین شاه جزء جواهرات بازوبند سلطنتی بود که بر بازوی شاه محکم می شد. رنگ و وزن این الماس باعث شده تا این گوهر مشهور در شمار جواهرات کمیاب و استثنایی ایران در دنیا باشد. اما شمار اشیای دیدنی و کمیاب در ایران کم نیستند و با گشت و گذاری در موزه ها می توان آنها را از نزدیک تماشا کرد.
 
یکی از دیدنی ترین آنها جام زرین حسنلو است که به 2200 سال پیش تعلق دارد و داستانی اساطیری روی آن حک شده است. این جام که امروزه در موزه ایران باستان قرار گرفته است احتمالا به پیش از دوران مادها تعلق دارد و در تپه باستانی حسنلو یافت شده است که به عصر آهن اختصاص دارد. می گویند عصر آهن در هزاره دوم میلادی و در نزدیکی آناتولی آغاز شد که نزدیکی تپه حسنلو با آن نشان دهنده قدمت باستانی این منطقه و اشیایی است که از آن به دست آمده است.

علاوه بر حسنلو، تپه های باستانی دیگری نظیر تپه مارلیک در ایران اکتشاف شده اند که برای تماشای جام معروف و زرین مارلیک می توان به سراغ موزه ایران باستان رفت. اشیای دیدنی و گرانبهایی که در موزه های ایران می توان تماشا کرد، بی شمار و به همان اندازه حیرت انگیز است.

ای میان این اشیای کمیاب می توان به قرآنی به خط یاقوت مستعصمی، سکه ولایت عهدی امام رضا (ع)، برگه هایی از شاهنامه تهماسبی، نقش برجسته بار عام تخت جمشید و انبوهی فلزکاری، نگارگری، کتاب آرایی، جواهرسازی، سفال، فرش و منسوجات اشاره کرد که در موزه های ایران از آنها نگهداری می شود. در صفحات پیش رو به سراغ آثار برگزیده ای از موزه های ایرانی می رویم. قصد داریم شما را در دالان های تاریخ همراهی کنیم و در موزه های ایران به دیدار زیباترین و اعجاب انگیزترین اشیای تاریخی ببریم و چاشنی تاریخ را همراه نوروزتان کنیم.

ملکه مادر
 
برترین ها در موزه های ایران

یکی از قدرتمندترین زنان ایران باستان، «آتوسا» دختر کوروش بزرگ، همسر داریوش و مادر خشایارشای یکم بود که در میانه سال های 550 تا 470 پیش از میلاد در ایران می زیست و نقشی کلیدی در سیاست و حکومت ایران زمان هخامنشی داشت. شخصت آتوسا در یکی از معروف ترین نمایشنامه های سوفوکل (بزرگ ترین نمایشنامه نویس یونان باستان) به نام «ایرانیان» حضور دارد و شخصیت اساطیری «همای» بر اساس ویژگی های آتوسا نوشته و ساخته شده است. برای تماشای سردیس فیروزه ای این بانوی قدرتمند که در اطراف تخت جمشید یافت شده باید به موزه ملی در تهران بروید.

موزه آستان قدس رضوی

قفل آستان

قفلی که می بینید از جمله قفل های رمزی ضریح آستان مقدس امام رضا (ع) است که امروزه در موزه آستان نگهداری می شود. این قفل برنجی با مفتول طلایی زرنگاری شده و نیازی به استفاده از کلید نیست. قفل سازی یکی از صنایع مهم ایرانی ها در گذشته بود که گاه از شدت ظرافت به کار رفته در این صنعت به هنر قفل سازی نزدیک می شد. بیشتر قفل های قدیمی رمزی، کلیدی و طلسمی و گاه به شکل انواع جانوران یا پرندگان بودند.
 
برترین ها در موزه های ایران

ویترین ایرانی

اگر به آستان مقدس امام هشتم (ع) شیعیان رفته باشید، احتمالا ویترین هایی را بر فراز ضریح مقدس امام (ع) مشاهده کرده اید که حاوی هدایای سلطنتی نظیر شمشیر و زینت آلات زرین و جواهرنشان است. در میان آثاری که به آستان امام هشتم (ع) تقدیم شده، هدایای شاه عباس صفوی و ناصرالدین شاه از همه بیشتر است.
 


موزه ملک

سکه ای برای تمامی فصول

سکه ای که می بینید سکه ولایتعهدی امام رضا (ع) است که در زمان مأمون و در شهر سمرقند و حدود 11 قرن پیش ضرب شده است. روی این سکه زرین می توانید عبارت الله / محمد رسول الله/ المأمون خلیفه الله / مما امیر به الامیر الرضا ولی عهدالمسلمین علی بن موسی بن ابیطالب را ببینید و همین طور تاریخ ضرب (سنه اثنی و مأتین) و شهر محل ضرب یعنی سمرقند را می توانید مشاهده کنید. برای تماشای این سکه زیبا می توانید به موزه ملک در تهران بروید.

طلای باستانی

سکه زرین دوره هخامنشی را سکه «دریک» می نامند و نقش معروف کماندار نشسته روی آن دیده می شد که نیزه ای در دست داشت و در حال کشیدن زه کمانش بود. ضرب سکه زر از امتیازات مخصوص هر شاه بود و سکه دریک از جمله اصلاحات پولی بود که به دستور داریوش اول انجام و ضرب شد. نکته جالب در مورد سکه های دریک عبارت بالای سکه و درجه خلوص آن بود که در تمام مدت حکومت هخامنشی این درجه خلوص ثابت ماند. بنا بر نظریه «ارنست هرسفلد» (ایرانشناس مشهور) دریک از نام داریوش گرفته شده است. برای تماشای این سکه باستانی می توانید به موزه ملک مراجعه کنید که گنجینه ارزشمندی از مسکوکات دارد.
 
برترین ها در موزه های ایران

مرغی در حسرت وصال

قلمدانی که می بینید از جمله آثار استادکار زمانه، محمد زمان است که در قرن سیزدهم ساخته و نگارگری شده است. این قلمدان که امروزه در موزه ملک نگهداری می شود به شیوه گل و مرغ نگارگری شده که یکی از شیوه های معتبر در نقاشی مکتب قاجار شمرده می شود. موزه ملک نزدیک به حدود 19 هزار نسخه خطی و نفیس دارد و یکی از گنجینه های نسخ خطی ایران است که علاوه بر نسخ خطی، منسوجات، سفال و مسکوکات نیز در این موزه نگهداری می شود.
 


موزه رضا عباسی

شاخ زرین
 
برترین ها در موزه های ایران

«تکوک» یا «ریتون» به ظرف هایی گفته می شود که در دوران باستان ساخته و برای آشامیدن مورد استفاده قرار می گرفتند. اغلب ریتون ها اشکال جانوری داشتند و ابداع آنها، هنر منصوب به ایرانیان به شمار می رود. ریتون طلایی که می بینید در موزه رضا عباسی نگهداری می شود و متعلق به مادهاست.
 


موزه آبگینه

خانه شیشه ای

سفال زرین فامی که تماشا می کنید از یافته های شهر گرگان و مربوط به قرن ششم خورشیدی است که در موزه آبگینه نگهداری می شود. این سفال زیبا با نقوش انسانی و گیاهی و به شیوه زرین فام ساخته شده است. موزه آبگینه تهران در قدیم خانه و محل کار قوام السلطنه بوده که حالا محل نگهداری مجموعه 1400 تایی از اشیای شیشه ای و سفالی است که در میان آنها آثاری از نیشابور، سلجوقی، ایلخانی و صفوی دیده می شود.
 
برترین ها در موزه های ایران

بوی خوش

آنچه می بینید یکی از دیدنی ترین و چشمگیرترین اشیای موزه آبگینه تهران است. شیئی که می بینید، عطردانی شیشه ای است که در گرگانی افت شده و احتمالا در قرون پنجم یا ششم قمری ساخته شده. جانوران، پرندگان و به خصوص موجودات افسانه ای یا اساطیری از موضوعات مورد علاقه شیشه گران و هنرمندان قدیمی برای ساختن عطردان های شیشه ای بوده که کالای گرانقیمتی محسوب می شده است.
 


موزه جواهرات ملی

دریای نور

الماس دریای نور یکی از بزرگ ترین الماس های جهان و از جمله کهن ترین گوهرهای قدیمی است که نادرشاه پس از حمله به هند این الماس بی همتا را به عنوان غنائم جنگی با خود به ایران آورد. پس از قتل نادرشاه به نوه او شاهرخ میرزا رسید، سپس به دست امیر علم خان خزیمه و بعدا به دست لطفعلی خان زند افتاد. هنگامی که لطفعلی خان از آقامحمدخان قاجار شکست خورد، این گوهر کمیاب به گنجینه جواهرات قاجار منتقل شد. امروزه این جواهر در موزه جواهرات ملی نگهداری می شود و معادل 182 قیراط وزن دارد و به دلیل رنگ صورتی اش، یکی از کمیاب ترین الماس های جهان به شمار می رود.
 
 برترین ها در موزه های ایران

گوی جواهر

در این کره جواهرنشانی که می بینید، 51366 قطعه جواهر به کار رفته و وزن خالص طلای کره نیز حدود 34 کیلوگرم و وزن جواهراتش معادل 3656 گرم است. این کره به دستور ناصرالدین شاه و توسط جمعی از زرگران ایرانی و به کمک بخشی از جواهرات خزانه ملی ساخته شده است. کشور ایران در این کره کمیاب با جواهر الماس مشخص شده و اقیانوس ها و دریاها نیز به کمک زمرد ساخته شده اند. امروزه این کره در موزه جواهرات ملی نگهداری می شود. قطر کره تقریبا 66 سانتی متر و روی پایه ای طلایی و آراسته به جواهرات قرار گرفته است.
 


موزه ملی

سرباز مفرغی

این سرباز مفرغی بلندبالا با قامت 195سانتی متر که در موزه ملی نگهداری می شود، به تمدن الیمایی تعلق دارد که اولین ساکنان دشت خوزستان بودند. خاستگاه اصلی الیماییان، کوهستان های شمال شرقی خوزستان و از جمله حکومت های محلی بود که در روزگار اشکانی و در نواحی خوزستان کنونی ظهور کرد. تندیس مرد مفرغی در «شمی» شهر ایذه کشف شده است و آرایش مو و کوشش این مرد مفرغی نشان می دهد که او سربازی سوارکار بوده است.
 
 برترین ها در موزه های ایران

جامی از دل تاریخ

اگر مایل به تماشای جام باستانی حسنلو هستید، می توانید به موزه ملی رجوع کنید و این جام سه هزار ساله را از نزدیک تماشا کنید. جام حسنلو به اعتقاد باستان شناسان به پیش از دوران ماد تعلق دارد که در تپه باستانی حسنلوی نقده یافته شده است و اشکالی اساطیری مانند گاوهای بالدار یا هیولاهای نیمه انسان نیمه حیوان روی آن دیده می شود. از جمله عناصر مهم روی جام که اشاره مستقیم به باروری دارند، عنصر آب و قوچ است که در تمامی جام دیده می شود.

یادگار مارلیک

به اعتقاد باستان شناسان جام سه هزار ساله مارلیک که امروزه در موزه ملی قرار گرفته از دل تپه ای سلطنتی بیرون آمده که محل دفن شاهان، فرمانروایان و شاهزداگان منطقه «آمارد» بوده است. آماردی ها هنگام تدفین مرده ها، اشیای ارزشمندی نظیر جام های طلایی، شمشیر، ظروف سفالی و پارچه نیز همراه او به خاک می سپردند. جام مارلیک از طلای ناب ساخته شده است و نقوش اساطیری نظیر درخت زندگی یا گاوان بالدار روی آن دیده می شود. این جام کهن در موزه ایران باستان قرار دارد.
 


موزه فرش

فرش کرمان

اگر می خواهید این فرش چشم ربای کرمانی را تماشا کنید می توانید به موزه فرش بروید و در بخش کرمان، این فرش زیبا را پیدا کنید. فرشی که در تصویر مشاهده می کنید نقشی از فرصت الدوله شیرازی، طراح، شاعر و نقاش معروف است که در جوار حافظ شیرازی به خاک سپرده شده است. یکی از ویژگی های فرش کرمان استفاده از موتیف های ریزبافت و اصطلاحا پر کار است. در فرش مزبور درختی را در باغی رویایی مشاهده می کنید که پرنده هایی چون طاووس، مرغابی و خروس آن را احاطه کرده اند.
 
برترین ها در موزه های ایران

لچک و ترنج

آنچه می بینید یکی از ریزبافت ترین فرش های موزه فرش تهران است که به «ترنج مشهدی» مشهور است. هنر بومی قالی بافی از جمله هنرهای خاص ایرانیان است که عمری به درازای چندین قرن دارد. از جمله نقوش معروف ایرانی که در فرش بافی ایرانی دیده می شود؛ نقوش هندسی، گیاهی و جانوری است که به شیوه ترکی باف و فارسی بافت بافته می شوند که به دلیل نوع گره زدن از یکدیگر متفاوت می شوند. روش فارسی باف از جمله روش های متداول در شهرهای اصفهان، قم، یزد و خراسان بوده است.
 


موزه آذربایجان

سنگ های جیرفت

یکی از تمدن های حیرت برانگیز ایران، تمدن جیرفت است که شامل اکتشافاتی در جیرفت و هلیل رود کرمان می شود. این تمدن به هزاره پنجم پیش از میلاد تعلق دارد که اشیایی سنگی و ظروفی سفالی از این منطقه به دست آمده که روی آنها نقوشی از انسان، عقرب، عقاب و مار دیده می شود. با اکتشاف تمدن جیرفت بسیاری از اطلاعات تاریخی مربوط به تمدن بین النهرین مورد تردید قرار گرفت. برای تماشای آثار این تمدن بی نظیر می توانید به موزه جیرفت رجوع کنید. آنچه در تصویر می بینید یکی از اشیای سنگی تمدن جیرفت است که در موزه آذربایجان شهر تبریز از آنها نگهداری می شود.
 
برترین ها در موزه های ایران
 
بشقاب ساسانی

موزه آذربایجان دومین موزه تخصصی تاریخ باستان شناسی در ایران است که دارای گنجینه بی نظیری از آثار باستانی است. بشقاب زرینی که در تصویر می بینید و در موزه آذربایجان نگهداری می شود از جمله بشقاب های زرینی است که در دوره ساسانی ساخته می شدند. یکی از هنرهای ارزنده و ماندگار ساسانیان، هنر فلزکاری بود که ماهیت سیاسی نیز داشت چرا که نوعی هدیه سیاسی به شمار می رفت که به سایر دربارهای مختلف در سراسر جهان فرستاده می شد. در این بشقاب شاهد جدال میان شاه ساسانی و سواری هستید و لحظه اصابت نیزه شاه در سینه سرباز دشمن را مشاهده می کنید.

 

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

در حال بارگذاری

 • مطالب مشابه

  • توسط Am!r Bahador
   تصاویری از مشهد مقدس و حرم رضوی در ۱۶۰ سال پیش. این تصاویر منسوب به «لوئیجی پشه» عکاس ایتالیایی (۱۸۱۸–۱۸۹۱) است و گمان می‌رود که بین سال‌های ۱۸۴۰ و ۱۸۶۰ به ثبت رسیده باشد. «لوئیجی پشه» را اولین عکاس از ابنیه‌ی تاریخی ایران می‌دانند.
   پشه که از سال ۱۸۴۸ در پرشیای وقت (ایران کنونی) حضور داشت، از سوی ناصرالدین شاه به ماموریت مدرنیزه کردن ارتش گمارده شده بود.                            
  • توسط Am!r Bahador
   تهران همه‌اش آسمان رنگ و رو رفته و خیابان‌های شلوغ و ازدحام و ازدحام نیست. تهران فقط جایی نیست که در اتوبوس و متروهای شلوغش سرت را به شیشه بچسبانی و از فرط خستگی حتی ایستاده هم خوابت ببرد تا از ترافیک‌های عصرگاهی گذر کنی. تهران رنگ دارد، زیبایی دارد، هنر دارد و خیلی چیزهای دیگر ...
   تهران همه‌اش آسمان رنگ و رو رفته و خیابان‌های شلوغ و ازدحام و ازدحام نیست. تهران فقط جایی نیست که در اتوبوس و متروهای شلوغش سرت را به شیشه بچسبانی و از فرط خستگی حتی ایستاده هم خوابت ببرد تا از ترافیک‌های عصرگاهی گذر کنی. تهران رنگ دارد، زیبایی دارد، هنر دارد و خیلی چیزهای دیگر ...    
   شما که در تهران زندگی می‌کنید، چقدر همین شهر خودمان را برای خوش‌گذرانی و حال خوب انتخاب می‌کنید؟ اصلا تا به حال شده است برای خودتان برنامه یک‌روزه گردش در تهران بچینید، بدون اینکه وقتتان را صرفا در رستوران و کافه‌های بی‌شمار شهر بگذرانید؟ شما بلدید در تهران خوش بگذرانید؟ جوانی کنید؟

   ما به صورت اتفاقی رفتیم سراغ برخی آدم‌های شهر و از آنها پرسیدیم: «اگر قرار باشد برای گذران یک روز خوب در تهران برنامه‌ریزی کنید، چه می‌کنید، کجا می‌روید و چطور آن روز را تبدیل به یک روز عالی و خاطره‌انگیز می‌کنید؟»

   «سمیه» یکی از دخترهای جوان تهرانی است که نه‌تنها این شهر بلکه ایران را خوب گشته و بلد است. او برایمان می‌گوید: «به نظر من تهران برای هر سلیقه‌ای جذابه، البته اینجا لندن نیس که ما بریم سوار بزرگترین چرخ و فلک دنیا بشیم و از هیجان غش کنیم یا پاریس نیس که دیزنی‌لند داشته باشه و براش کلی خرج کنیم تا یه روز کنار خونواده خوشحال باشیم. تهران جاییه که اگه حوصله نداشته باشم، می‌تونم برم پای کوه که یه ساعت بیشتر با مرکز شهر فاصله نداره و با مترو و اتوبوس و تاکسی میشه سریع بهش رسید؛ کوه‌های دلبری که حسابی خارجی‌ها رو شیفته کرده.   سمیه: تهران جاییه که اگه حوصله نداشته باشم، می‌تونم برم پای کوه که یک ساعت هم با مرکز شهر فاصله نداره
   می‌شه با دوستا تو یکی از کافه‌هاش وقت گذروند و توی بعضیاش با نوشیدن شربت و دمنوش ایرانی فارغ از غم شد. بعضی وقتا هم هست که از قرار گرفتن توی فضای تاریخی خوشحالم و این سبک‌بالم می‌کنه که می‌تونم وقتمو توی موزه‌ها و کاخ‌های شهری بگذرونم که تعداد موزه‌هاش اونقدر زیاده که هفت روز هفته برای دیدنش کمه. حتی بعضی وقتا میشه رفت دارآباد سورتمه‌سواری یا بام تهران جامپینگ کرد و کلی ورزش هیجان‌انگیز دیگه که البته من زیاد اهلش نیستم. البته گاهی هم میشه رفت توی بازار قدیمی شهر و ساعت‌ها گم شد.

   یه وقتایی هم هست که هیچکدوم از اینا حال آدمو خوش نمی‌کنه. اونوقت باید رفت یه امامزاده مثل امام‌زاده صالح تجریش یا هر جایی که آرامش همون معنی خوشحالی رو می‌ده. گاهی هم فقط با یه پیاده‌روی ساده توی خیابون کش‌دار ولیعصر یا گشتن توی کتابفروشی‌های کریمخان و انقلاب میشه خوشحال شد.»

   این سوال را از «محمد» هم می‌پرسیم اما انگار خیلی از تهران مایوس است: «راستش ما هر بار بخوایم بریم بیرون، همین سوالو می‌پرسیم و چون بی‌جواب می‌مونیم آخرش می‌ریم کافه. اگر هم از قبل بخوایم برنامه‌ریزی کنیم، معمولا تئاتر، سینما، کنسرت و بعضی وقتا هم چیزایی مثل بولینگ و بیلیارد جزو برنامه‌ها میشه اما در کل معمولا گزینه‌های زیادی نداریم.»   محمد: راستش ما هربار بخوایم بریم بیرون، همین سوالو می‌پرسیم و چون بی‌جواب می‌مونیم آخرش می‌ریم کافه
   «پادینا» مدیر یکی از کافه‌های پر رفت و آمد شهر است که روزهای شادش را این طور می‌گذراند:‌ «من اگه قرار باشه یه روز خوشحال تو شهر داشته باشم، اول یکی دو تا همراه پیدا می‌کنم که بتونم کنارشون بخندم و باهاشون راحت باشم. بعد شروع می‌کنم کاخ‌های قدیمی تهران رو می‌گردم و از یکیش شروع می‌کنم که بشه توش صبونه خورد. بعد توی فضای سبزش قدم می‌زنم. وقتی که خوب اونجاها رو دیدم، قطعا خیابون ولیعصر رو طی می‌کنم و میام پایین. بعد هم میام سمت مرکز شهر و به یه بازارچه‌ای مثل بازارچه پارک لاله سر می‌زنم. یه سری دلخوش‌کُنک هم می‌خرم. اما وسطش حتما کافه‌گردی می‌کنم و کافه‌های محله‌های مختلف رو سر می‌زنم. سمت عصر و شب هم میرم یه جایی که بشه بازی کرد و یه‌کم هیجان ایجاد کرد. برای تکمیل خوشی هم شب رو با دوستام به تماشای فیلم و گپ و گفت می‌گذرونم.»   پادینا: شروع می‌کنم کاخ‌های قدیمی تهران رو می‌گردم و از یکیش شروع می‌کنم که بشه توش صبونه خورد
   «شیدا» روزهای خوشحالش در تهران را این طور برایمان توصیف می‌کند: «سوار مترو می‌شم، می‌رم کاخ گلستان. بعدش می‌رم «مسلم» یه ته‌چین مشتی می‌زنم و بعدش تو بازار می‌گردم. گشت و گذارم که تموم شد، دربست می‌گیرم برمی‌گردم. ولی اگه ماشین داشته باشم، می‌رم شهر کتاب یه عالمه کتاب و لوازم تحریر و سی‌دی و اینا می‌خرم. بعدش می‌رم یه پرس جوجه می‌زنم و بعد میرم سمت دارآباد پیاده‌روی آفتاب به مغزم بخوره تازه بشم. اگر هم پول نباشه امیرآباد رو پیاده می‌رم پایین با اتوبوس میام بالا. (می‌خندد.)»   شیدا: سوار مترو می‌شم، می‌رم کاخ گلستان
   ریحانه هم یکی از آن‌هایی است که روزهای خوشش در کافه سپری می‌شود: «اگر وسط هفته بخوام خوش بگذرونم، یه قرار دوستانه تو یکی از کافه‌ها می‌تونه حال‌خوب‌کن باشه. با پیاده‌روی تو خیابون ولیعصر یا کتابفروشی‌های خیابون انقلاب هم می‌شه اوقات خوشی داشت. اما آخر هفته دیدارهای خونوادگی و قرار واسه تئاتر و سینما یا حواشی تهران هم جذاب هستن.»   ریحانه: با پیاده‌روی تو خیابون ولیعصر یا کتابفروشی‌های خیابون انقلاب می‌شه اوقات خوشی داشت
   با یک سمیه دیگر هم گپ زدیم؛ دختر جوانی که مدت‌هاست تهران‌گردی می‌کند: «اگه قراره یه روز خوب توی تهرون آقایون هم همراهتون باشن، بگید بریم بافت تاریخی تهران قدیم و یه‌راست ببریدشون وسط بازار بزرگ. هسته اولیه تهران قدیم درست تو دل بازار بزرگ امروزه و حتی هنوز بخشی از دیوارها و دروازه‌های اون روستای قدیمی رو می‌تونن ببینن. خیالشون رو راحت کنید که بدون کشیدن بار اضافه و خالی‌کردن جیبشون فقط قصد دارید وسط تهرون قدیم خوش بگذرونید.   از کوچه‌ پس‌کوچه‌های باریک و تنگ بازار بزرگ مثل سبزه‌میدون تا امامزاده زید، از چهارسوق بزرگ و کوچیک تا بازار حضرتی‌ها، کوچه مروی، اودلاجان یا ناصرخسرو یا حتی از کوچه میرزا محمود وزیر تا چهارراه سرچشمه و امامزاده یحیی و بافت تاریخی سنگلج و حتی خیابون خیام و میدون اعدام یا دروازه محمدیه قدیم براشون بگید و برید تو دل بافت قدیمی.   سمیه: موزه‌گردی یکی از بهترین تفریحات تو دل تهران قدیم می‌تونه باشه
   تهران قدیم فقط بافت قدیمیش نیست. تو همین محدوده می‌تونید به راحتی یه شهر شمالی نفس عمیق بکشید. کافیه راه کاخ باغ گلستان رو که اولین اثر جهانی‌شده پایتخته رو پیدا کنید. شمس‌العماره اولین ساختمون بلند تهران، عمارت دلربای بادگیر و تالار اصلی و سلام رو هم از دست ندید.

   موزه‌گردی یکی از بهترین تفریحات تو دل تهران قدیم می‌تونه باشه؛ از سبزه‌میدون به سمت توپخونه و بعد سی‌تیر برید، میدون مشق، موزه عبرت، موزه ارتباطات، موزه بانک سپه، موزه ملی، موزه علوم و فناوری، موزه آبگینه، موزه جواهرات و ... بخش کوچیکی از تهران قدیمن. برای خوش گذورندن تو این کلان‌شهر پردود فقط به بخش مرکزی شهر بسنده نکنید، شمال تهران هم چیزی دست کم از این منطقه نداره.

   بزرگ‌ترین خیابون خاورمیانه رو فراموش نکنید. درختان باقی‌مونده از حدود 50 سال پیش تا امروز و 18 کیلومتر زیبایی توی یه خیابون خودشون به تنهایی میتونه هیجان‌انگیز باشه چه برسه این وسط چشمتون به موزه‌‌ها و خونه‌های تاریخی و زیبایی‌های بیشتری بیفته؛ باغ فردوس، موزه سینما، کاخ سعدآباد، کاخ نیاوران، باغ‌های ایرانی که البته به مرور داره ریشه‌شون تو شهر خشک می‌شه، همه و همه بهترین راه‌ها برای سپری کردن یه روز خوب و خوشحال توی تهرانه ...»  
×
×
 • اضافه کردن...