رفتن به مطلب
انجمن تومیهن
جستجو در
 • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...
 • MAXX Dark For IPS4

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Tempore officiis voluptatum reprehenderit vitae amet beatae dolorem labore dignissimos nesciunt. See more...

 • Skitter Advanced Slider

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. See more...

 • Fantastic Design

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Tempore officiis voluptatum reprehenderit vitae amet beatae dolorem labore dignissimos nesciunt. See more...

 • Easy Editable Footer

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Tempore officiis voluptatum reprehenderit vitae amet beatae dolorem labore dignissimos nesciunt. See more...


پست های پیشنهاد شده

تعطیلات که از راه می رسد، اولین گزینه خیلی از ما برای خوش گذراندن، سفر است. هر کسی برای سفر دلیل و انگیزه خاصی دارد، اما وقتی شما قصد دارید در کشوری مانند ایران خودمان سفر کنید، نمی توانید از دیدنی های تاریخی به راحتی بگذرید.

تعطیلات که از راه می رسد، اولین گزینه خیلی از ما برای خوش گذراندن، سفر است. هر کسی برای سفر دلیل و انگیزه خاصی دارد، اما وقتی شما قصد دارید در کشوری مانند ایران خودمان سفر کنید، نمی توانید از دیدنی های تاریخی به راحتی بگذرید؛ کشوری با قدمت ده هزار ساله و دوران های مختلف که با انواع و اقسام سوژه های بکر تاریخی می تواند برای هر کسی جذاب باشد. حالا ما تصمیم گرفته ایم به جای این که شما بلیت بگیرید و ساده به یک شهر یا منطقه خاص بروید، برای تان یک مسیر تاریخی از دوره های مختلف تاریخ ایران تهیه کنیم تا شاید علاقه مند شوید که مسیر سفر خود را با حوادث تاریخی تطبیق بدهید.
 
پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی (1) 

این فهرست از گذشته های دور و آغاز حکومت هخامنشیان آغاز می شود و تا دوران معاصر می رسد. باید بدانید که ایران بزرگ ما نقاط دیدنی بسیاری دارد که قطعا در این فهرست جای نگرفته اند که دلیل آن را به حساب محدودیت جا بگذارید. در انتخاب این مکان ها و نقاط دیدنی به دو نکته توجه کرده ایم؛ نخست این که تلاش شده است مهم ترین و تاثیرگذاترین مکان ها بر رویدادهای بعدی تاریخ ایران انتخاب شود و دوم این که سفر به این نقاط هنگام نوروز برای بیشتر مردم راحت باشد. در یک جمع بندی کلی، مکان هایی که معرفی می شوند در طول تاریخ، میزبان چکیده ای از مهم ترین و تاثیرگذارترین وقایع تاریخ ایران در اعصار مختلف هستند.

آغاز سفر، با اولین امپراتوری ایران و جهان

مسیر اول؛ هخامنشیان

نخستین مسیر پیشنهادی، با اولین امپراتوری تاریخ جهان و ایران، سلسله «هخامنشیان» آغاز می شود. سرزمین آن ها، سرزمینی بسیار پهناور بود که شامل تقریبا تمام خاورمیانه امروز می شد، به همین دلیل آثار هخامنیشان حتی در کشورهای دیگر مانند ترکیه، عراق، مصر و... هم دیده می شود. از آن جا که سرزمین اولیه آن ها شامل پارس ها (آریایی های ساکن جنوب ایران) بود و از طرفی خود را وارث «ماد»ها (آریایی های ساکن غرب ایران) می دانستند، طبیعی است که تمرکز معماری و ساخت و سازشان و به عبارتی بیشتر آثار باقیمانده هخامنشیان در مناطق چنوب و غرب ایران باشد.

الهام از آثار تمدن های پیشین چون «بابل»، «آشور» و «عیلام» هم در معماری دوران هخامنشی کاملا آشکار است. برای دیدن آثار دوره هخامنشی می توانید ایرانگردی خود را از استان فارس شروع کنید. در «تخت جمشید» و «نقش رستم» (در نزدیکی شهرستان مرودشت) بیشتری و مهم ترین آثار به جا مانده از دوران هخامنشیان وجود دارد. پایتخت زمستانی هخامنشیان، شهر باستانی «شو» بود، پس با گذر از استان فارس، وارد استان خوزستان شوید و برای دیدن این شهر، به آن جا بروید. در شوش هم آثار زیادی از دوران هخامنشی (و حتی پیش از آن) وجود دارد، چرا که شوش باستانی ترین شهر ایران است. اگر مسیر خود را به سمت شمال ادامه بدهید، به استان کرمانشاه می رسید و یکی از مهم ترین آثار دوره هخامنشی که درواقع شناسنامه این سلسله در آن قرار دارد «کتیبه بیستون» و مجموعه ای از چندین دینی تاریخی دیگر اطراف آن، در سر راه شماست. در انتها با گردش به سمت شرق و استان همدان، وارد پایتخت تابستانی هخامنشیان، «هگمتانه» می شوید؛ شهری که امروز «همدان» نامیده می شود.

1- تخت جمشید
 
پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی 
 

برای رسیدن به تخت جمشید باید به شیراز و سپس از آن جا به مرودشت بروید. فاصله تخت جمشید تا شیراز 57 کیلومتر و تا مرودشت 10 کیلومتر است. ساخت این بنا در سال 518پیش از میلاد به دستور «داریوش اول» آغاز می شود و در زمان خود او بخش های مهمی از آن به پایان می رسد. اما این مجموعه تا پایان دوره هخامنشی دائما در حال گسترش بود و «خشایارشا» و «اردشیر یکم» کاخ های مهمی به آن اضافه کرده اند. تخت جمشید با حمله اسکندر ویران و به آتش کشده شد بعضی از مردم در آن زمان و به اشتباه تصور می کردند تخت جمشید بقایای کاخ سلیمان نبی (ع) یا جمشید شاه، پادشاه افسانه ای شاهنامه باشد.

2- نقش رستم
 
پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی 

پس از رفتن به تخت جمشید، بهترین مقصد «نقش رستم» است. با طی شش کیلومتر از تخت جمشید در همان مسیر قبلی به مجموعه ای باستانی می رسید. این مجموعه شامل حجاری ها و آرامگاه ای چهار پادشاه هخامنشی، داریوش یکم، خشایارشاه، اردشیر دوم و «داریوش دوم» در کوه «حاجی آباد» است. مهم ترین آرامگاه این مجموعه، آراماگاه داریوش یکم است که کتیبه های مهم تاریخی ای در اطراف آن قرار دارد. در مقابل کوه هم، بنایی به نام «کعبه زرتشت» قرار دارد که قدمت آن به دوره هخامنشی بر  می گردد. هر چند باستان شناسان درباره کاربرد آن کمی تردید دارند.

3- پاسارگاد
 
پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی 

برای این که به آرامگاه موسس سلسله هخامنشی برسید، باید حدود 130 کیلومتر از شهر شیراز به سمت شمال طی کنید. سپس به مجموعه ای می رسید که «کوروش بزرگ» در سال 529 پیش از میلاد، پس از کشته شدن در جنگ با ماساژت ها، در این مکان دفن شده است. مجموعه «پاسارگاد» در گذشته، یک شهر باستانی بود که به عنوان نخستین پایتخت هخامنشیان هم شناخته می شد اما امروز، ابزمانده های چند کاخ، باغ ایرانی و آرامگاه «کمبوجیه» از مهم ترین یادگاران دوران هخامنشی در این مکان است.

4- سازه های  آبی شوشتر
 
 پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی

بنایی شگفت انگیز که به گفته مادام «دیافولا» (باستان شناس فرانسوی) تا پیش از انقلاب صنعتی، بزرگ ترین مجموعه صنعتی ساخت دست بشر بوده است. سازه ها آبی شوشتر مجموعه ای از پل ها، سدها و آسیاب هایی است که برای آبیاری زمین های کشاورزی منطقه ساخته شده بودند، اگرچه بخش هایی از آن متعلق به پیش از دوره هخامنشیان است، اما توسعه مهم آن از زمان داریوش با ایجاد ««هر داریون» آغاز شد که وظیفه آبیاری دشت مینابات شوشتر را دارد. بعدها دیگر پادشاهان ایران به گسترش این سازه ها سرعت بخشیدند.

5- شوش
 
پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی 

زمانی این شهر پایتخت زمستانی امپراتوری هخامنشی بود. برای دیدن آن در ادامه منسیر تاریخی تان از استان فراس وارد استان خوزستان شوید. شوش در فاصله 115 کیلومتری شهر اهواز، مرکز استان خوزستان است. شهر شوش باستانی ترین شهر زنده ایران است و نخستین آثار به دست آمده از آن متعلق به هفت هزار سال پیش است. مهم ترین آثار دوره هخامنشی «کاخ آپادانا»ی داریوش بزرگ است.

6- بیستون
 
پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی 

کرمانشاه دروازه ورود به مرکز امپراتوری بود و در مسیر «راه شاهی» (مسیری تجاری- ارتباطی که توسط داریوش ایجاد شد). وقتی داریوش اول شورشیان سر راه پادشاهی خود را سرنگون کرد؛ برای نشان دادن اقتدار خود سنگ نگاره ای بر «کوه پرآو» حک کرد، همچنین سنگ نبشته ای از وقایع آن روزگار که در واقع به نوعش شناسنامه هخامنشیان است. این سنگ نبشته بزرگ ترین سنگ نبشته جهان است. مجموعه باستانی کتیبه بیستون در سی کیلومتری شهر کرمانشاه قرار دارد.

7- هگمتانه
 
پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی 

پایتخت تابستانی هخامنشیان این جاست؛ شهری که امروز همدان و در فارسی باستان «هگمتانه» نامیده می شد. هگمتانه پیش از روی کار آمدن هخامنشیان، پایتخت مادها بود و از آن جا که نسبت مادی کوروش به مادها می رسید، اتحاد با این شهر مهم بود. در همدان امروز می توانید بازمانده وسیعی از همگتانه باستان را ببینید: مجموعه باستانی هگمتانه در دل شهر امروزی همدان قرار دارد.
 
قسمت اول ادامه دارد ...

 

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
مسیر دوم؛ ساسانیان پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی  قسمت دوم

امپراتوری «ساسانی» نوعی بازسازی از هویت و قدرت امپراتوری هخامنشی بود. پیش از ساسانیان، «اشکانیان» حکومت کردند که نیمه اول حکومت طولانی آن متاثر از فرهنگ یونانی بود و بعد از آن به دلیل حکومت ملوک الطوایفی شان، هویت ایرانی تضعیف شده بود.

 

دیدار با آثار بزرگ ترین دشمن رومیان 
 
امپراتوری «ساسانی» نوعی بازسازی از هویت و قدرت امپراتوری هخامنشی بود. پیش از ساسانیان، «اشکانیان» حکومت کردند که نیمه اول حکومت طولانی آن متاثر از فرهنگ یونانی بود و بعد از آن به دلیل حکومت ملوک الطوایفی شان، هویت ایرانی تضعیف شده بود. امپراتوری ساسانی توسط «اردشیر یکم» تاسیس شد. «اردشیر» فرزند «بابک» (یا پاپک) از حاکمان محلی پارس بود که علیه «اردوان پنجم» (آخرین پادشاه اشکانی) قایم کرد. درباره تبار واقعی اردشیر هم میان مورخین اختلاف وجود دارد. حکومت ساسانیان برهه بسیار مهمی در تاریخ ایران است.

اگر دوران هخامنشی، عصری تک ابرقدرتی بود و یونانیان برای آن ها تنها قدرتی مزاحم بودند. دوره حکومت ساسانیان، زمانی بود که روم در اوج قدرت بود و با تقسیم امپراتوری به دو بخش شرقی و غربی و تمرکز بخش شرقی آن یعنی بیزانس بر همسایگی با ایران، جنگ های بسیاری میان دو طرف درگرفت. ساسانیان علاقه زیادی به شهرسازی داشتند و شهرهای بسیاری به نام پادشاهان ساسانی ساخته شد. پایتخت آنان به جز دو سال اول، «تیسفون» بود که در نزدیکی «بغداد»، پایتخت امروز کشور عراق، قرار دارد و یکی از مهم ترین آثار دوره ساسانی یعنی «طاق کسری» هم همان جاست. برای مسافرت تاریخی دوره ساسانی، از آذربایجان و «آتشکده آذرگشنسب» مسیر را آغاز می کنیم و سپس به سمت جنوب، «قلعه فلک الافلاک» و دیگر آثار ساسانیان در مرکز ایران ادامه می دهیم.

1- تخت سلیمان
 
پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی (2) 

در این محوطه تاریخی یکی از سه آتشکده مهم ایران یعنی «آتشکده آذرگشنسب» (یا آتور گشسب) در زمان ساسانیان قرار دارد. این آتشکده متعلق به طبقه جنگاوران و نظامیان بود. در نبردی بزرگ، «خسروپرویز»، «صلیب اصیل» را از بیت المقدس به ایران آورد و در این آتشکده قرار داد، اما بعدها و با حمله «هراکلیوس» به همین آتشکده، رومیان آن را بازپس گرفتند و آتشکده را ویران کردند. مجموعه تخت سلیمان حدود چهل و پنج کیلومتری شهر «تکاب» در استان آذربایجان غربی قراردارد.

2- قلعه فلک الافلاک
 
پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی (2) 

قلعه ای که امروز هم بسیار سالم و سرحال است و حتی تا همین اواخر مهم مورد استفاده بود. معماری آن زیاد شباهتی به دوره ساسانی ندارد، دلیل آن هم بازسازی های پیاپی در دوران مختلف تاریخی است. منطقه استراتژیک تاریخی این قلعه باعث شده تا همواره مورد استفاده حاکمان باشد. با این حال ساخت اولیه این قلعه به دوره ساسانی بر می گردد و نام باستانی آن «دژ شاپورخواست» بوده است. فلک الافلاک در قلب شهر «خرم آباد»، مرکز استان لرستان قرار دارد و اگر به این شهر بروید، امکان  ندارد این قلعه را که روی یک صخره بلند قراردارد، نبینید.

3- کاخ اردشیر بابکان (کاخ فیروزآباد)
 
پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی (2) 

این کاخ با گچ بری ها و تالارهای تودرتور احتمالا نخستین کاخ اردشیر بابکان است و در «فیروزآباد» استان فارس قرار دارد. کاخ فیروزآباد، یک گنبد بزرگ دارد که مشابه آن را در بسیاری از معمای دوره ساسانی خواهیددید. از چشمه ای که در ضلع شمالی کاخ قرار دارد، مشخص است که برای ساخت آن، مکان هوشمندانه ای در نظر گرفته اند تا در تامین آب دچار مشکل نشوند.

4- قلعه دختر
 
پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی (2) 

قلعه ای که بزرگی و عظمت آن پس از گذشت سالها هنوز مبهوت کننده است. این قلعه در شش کیلومتری جاده فیروز آباد- شیراز و در دامنه کوه قرار دارد تا درست مانند دیگر دژهای ایرانی از امتیاز حصار طبیعی هم بهره مند باشند. در نزدیکی قلعه، غاری قرار دارد که مردم محلی معتقدند این غار به شهر راه دارد و در زمان محاصره قلعه راهی برای فرار محاصره شدگان بود.

5- مجموعه کاخ سروستان
 

 پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی (2)

«بهرام گور» پادشاهی نامدار در زمان ساسانیان بود. مجموعه «کاخ های سروستان» به دستور او توسط وزیرش «نرسی» در ده کیلومتری شهر سروستان ساخته شد. این کاخ شبیه کاخ اردشیر در فیروزآباد، ولی کوچک تر از آن است. اهمیت این کاخ به نزدیکی آن با شهر «اصطخر» (یا استخر) بود و با توجه به این که کاخ سروستان در اواخر دوره ساسانی ساخته شد، نمادی از بلوغ معماری دوران ساسانی است. اگر کاخ اردشیر را دیدی، حتما با دقت آن را با کاخ فیروزآباد مقایسه کنید.

6- باز هم نقش رستم
 
پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی (2) 

ساسانیان در نقش رستم، همان جایی که آرامگاه چهار پادشاه هخامنشی است، یادگاری ها و سنگ نگاره های مهمی از خود به جا گذاشتند؛ از اردشیر موسس ساسانیان گرفته تا شاپور یکی از بزرگ ترین پادشاهان ساسانی، صحنه زانو زدن «والرین رومی» روی کوه به تصویر کشیده شده است. در نقش رستم تعداد آثار ساسانی کم از آثار هخامنشی ندارد. بنابراین در مسیر سفر دوره ساسانی حتما به این جا سر بزنید.
قسمت دوم ادامه دارد ...

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

مسیر سوم؛ سلجوقیان پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی

پس از اسلام موج مهاجرت اقوام ترک موسوم به «غو» (اوغوز) به داخل فلات ایران آغاز شد. نتیجه این مهاجرت ها، تاسیس سلسله هایی ترک تبار در ایران بود. بزرگترین این سلسله ها «سلجوقیان» بودند که موسس آن ها «طغرل بیک» بود.

 

یکی از دوران اوج شکوفایی پس از اسلامی

پس از اسلام موج مهاجرت اقوام ترک موسوم به «غو» (اوغوز) به داخل فلات ایران آغاز شد. نتیجه این مهاجرت ها، تاسیس سلسله هایی ترک تبار در ایران بود. بزرگترین این سلسله ها «سلجوقیان» بودند که موسس آن ها «طغرل بیک» بود. طغرل ابتدا سلطان مسعود غزنوی را در جنگ دندانقان شکست داد و سپس نام اسلامی «رکن الدین ابوطالب» را برای خود برگزید و پس از آن طبق سنت آن زمان به نام خلیقه عباسی وقت خطبه خواند تا سلطنتش مشروعب اشد. مرکز حکومت سلجوقیان در ابتدا نیشابور بود، اما «ملکشاه سلجوقی» بزرگ ترین پادشاه سلجوقی، به کمک وزیر دانایش، «خواجه نظام الملک توسی»، این امپراتوری را به منتهای وسعت خود رساند و پایتخت را به اصفهان منتقل کرد.
دوره سلجوقی دوران بسیار مهمی در تاریخ ایران است، پیش از دوران سلجوقی به جز چند سلسله محدود مانند «آل بویه» یا «سامانیان»، به دلیل کشاکش های سیاسی یا شورش های مختلف چندان فرصتی برای آّبادانی شهرها نبود، اما در عصر سلجوقی به خصوص در مزان ملکشاه، شهرهای بسیاری در ایران آباد شدند. برای سفر تاریخی سوم، ابتدا از نخستین پایتخت سلجوقیان یعنی نیشابور مسیر خود را آغاز کنید، پس از آن با رفتن به سمت غرب و شهر ری و قزوین، دیگر آثار سلجوقی را ببینید. در انتها هم به اصفهان پایتخت اصلی سلجوقیان بروید و مهم ترین آثار سلجوقی را مشاهده کنید.

1- شهر کهن نیشابور
 
پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی (3) 

شهری که دز نزدیکی شهر فعلی نیشابور قرار دارد. این شهر به معنای واقعی، در تاریخ گم شده است، چرا که پیش از حمله مغول تقریبا بزرگ ترین شهر ایران بود. با ورود مسلمانان به ایران بر وسعت و جمعیت آن هم افزوده شد. ولی با حمله مغولان به طور کامل ویران شد و تمام سکنه آن قتل عام شدند تا از شهر فرار کردند. بازمانده های این شهر که میراث دوره سلجوقی است، تنها برای باستان شناسان قابل مشاهده است.

2- برج طغرل
 
پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی (3) 

از روزگار باستان، ری یکی از مهم ترین و بزرگ ترین شهرهای ایران بوده است. طغرل موسس سلسله سلجوقی در این شهر درگذشت و بازماندگانش تصمیم گرفتند با توجه به اهمیت ری، او را در همین شهر دفن کنند. مقبره ای در ری قرار دارد به نام برج طغرل که مشهور است محل دفن اوست، اما میان مورخین اختلاف نظر زیادی در این باره وجود دارد. این برج در کنار قبرستان ابن بابویه در شهر ری، در جنوب شهر تهران است.

3- مسجد جامع قزوین
 
پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی (3) 

این مسجد، یکی از بزرگ ترین مساجد ایران است. در منابع تاریخی گفته شده که بنای آن روی یک آشتکده ساخته شده است. ساخت این مسجد به دستور «هارون الرشید» و در سال 192 هجری قمری آغاز شد، بنابراین یکی از قدیمی ترین مساجد ایران و جهان اسلام است، اما بعدها رو به تخریب رفت تا در زمان «امیرخمار» وزیر ملکشاه سلجوقی، به شکل کامل بازسازی شد و نمادهای معماری سلجوقی به طور کامل در آن دیده می شود.

4- مسجد جامع اصفهان
 
پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی (3) 

یکی از بناهای بی نظیر تاریخ معماری ایران که ساخت آن به پیش از دوره سلجوقی می رسد، اما اوج بلوغ معماری آن، در زمان سلجوقیان است. این مسجد مهم ترین نمونه معماری سبک رازی در معماری ایران است. بعدها افرادی چون «سلطان الجایتو» مغول و .... تزییناتی به مسجد اضافه کردند، ولی شاکله بنا همان بود که در عصر سلجوقی ایجاد شد. این مسجد در کنار میدان کهنه اصفهان (میدان امام علی (ع) امروز) قرار  دارد. افراد معروفی چون علامه مجلسی هم در این مسجد مدفون هستند.

5- دارالبطیخ
 
پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی (3) 

خاجه نظام الملک توسی، 29سال وزارت ملکشاه سلجوقی را برعهده داشت. با این که از قدرت و شوکت او افسانه ها نوشته اند، ولی سرانجام به دست یاران «حسین صباح» به قتل رسید. علاقه ملکشاه به او به حدی بود که وقتی او به قتل رسید، وصیت کرد پس از مرگش کنار او دفن شود. «دارالبطیخ» نام یکی از کوچه های محله احمدآباد اصفهان است که قبور خواجه نظام الملک توسی، «محمود بن ملکشاه» و «ترکان خاتون» همسر ملکشاه، در مقبره آن جای دارد.

6- مجموعه امامزاده اسماعیل (ع)
 
پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی (3) 

مجموعه «امامزاده اسماعیل (ع)» و «آرامگاه شعیای نبی (ع)» در میانه شرقی خیابان هاتف (قدیمی ترین بخش شهر اصفهان که بازمانده منطقه باستانی یهودیه است)، شامل یک چهارسوق، آرامگاه و مسجد شعیای نبی (ع)، امامزاده اسماعیل (ع)، مناره سلجوقی و حزوه علمیه است. این مکان از بقایای بخش یهودیه در اصفهان پیش از اسلام است و شکل گیری اولیه این بنا مربوط است به بنای آرامگاه «شمعیا» یا «شعیای نبی (ع)» که از پیغمبران قوم یهود بود و از نوادگان «یهودا» ، «پسر یعقوب نبی (ع)» است.
قسمت سوم ادامه دارد ...

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

مسیر چهارم؛ صفویان پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی

ایران پس از مغولان دچار هرج و مرج بی سابقه ای می شود. از هر شهری حاکمی برای خود علم استقلال بلند می کند. تقریبا حکومت یکپارچه ای وجود ندارد، در این وضعیت شاگردان «شیخ صفی الدین اردبیلی» که سال ها بود در نهان و آشکار عقاید او را تبلیغ می کردند، دست به شمشیر برده و به امید جهاد با کفار شروع به قدرت گیری کرده بودند.

 

شکوه دوباره ایرانیان

ایران پس از مغولان دچار هرج و مرج بی سابقه ای می شود. از هر شهری حاکمی برای خود علم استقلال بلند می کند. تقریبا حکومت یکپارچه ای وجود ندارد، در این وضعیت شاگردان «شیخ صفی الدین اردبیلی» که سال ها بود در نهان و آشکار عقاید او را تبلیغ می کردند، دست به شمشیر برده و به امید جهاد با کفار شروع به قدرت گیری کرده بودند. سرانجام قبایلی که از چندی قبل خود را «قزلباش» (سرخ سر) می خواندند، با «اسماعیل»، نواده شیخ صفی بیعت می کنند و اسماعیل هم از ضعف رقبا استفاده می کند و یک به یک آن ها را کنار می زند، تا این که در 188 شمسی در اردبیل پس از شکست همه رقبا، تاجگذاری می کند.

تشکیل سلسله صفوی بعد از قرن ها از ورود مسلمانان، بازسازی استقلال ایرانیان در قالب مذهب (تشیع) و ملیت (تمرکز بر ایران) بود. از طرفی این دوران آغاز عصر رابطه جدی ایران و غرب است. سفر خود را ابتدا از تبریز، اولین پایتخت «صفویان» آغاز کنید، سپس به اردبیل، مرکز معنوی و تبلیغاتی آن ها بروید، پس از آن به قزوین دومین پایتخت رفته، بعد از آن با دیدن اصفهان که در زمان صفویان در اوج شکوه و عظمت بود، سفر را به پایان برسانید.

1- تبریز
 
پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی (4) 

این شهر نخستین پایتخت صفویان بود. بنابراین دیدن آن قطعا خالی از لطف نیست. پیش از صفویان هم چندین دهه پایتخت حکومت های مختلف بود و آثار مهمی در تبریز هستند که صفویان بعدها از آن ها برای ساخت دیگر بناهای شان الهام گرفتند. مانند «میدان صاحب آباد». تبریز برای ساخت نقش جهان یا مقبره «جواجه علی سیاه پوش» از اجداد شاه اسماعیل بنیانگذار صفویان که نقش مهمی در شکل گیری سپاه قزلباش داشت.

2- بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی
 
پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی (4) 

شهر اردبیل در زمان صفویان از اهمیت ویژه ای برخوردار بود و به آن «دارالامان» (جایی که گناهکاران امان داده می شدند) می گفتند؛ دلیل آن هم وجود آرامگاه شخی صفی الدین اردبیلی در این شهر بود. معروف بود که شاه عباس از چند فرسخی چکمه های جنگی را از پایش بیرون می آورد و برای زیارت به این بقعه می آمد. به جز این، کنار این آرامگاه، محل دفن قزلباشان ایرانی جنگ چالدران است که فداکارانه در مقابل عثمانی جنگیدند. بقعه شیخ صفی، کتابخانه ارزشمندی داشت که در جریان عهدنامه ترکمانچای به روسیه منتقل شد. این بقعه امروز در شهر اردبیل واقع است.

3- عمارت کلاه فرنگی (چهل ستون قزوین)
 
پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی (4) 

پس از جنگ های «شاه تهماسب» با عثمانی و اشغال تبریز به دست آنان، او پایتخت را به قزوین منتقل کرد تا از مرزها دورتر باشد. شاه تهماسب مجموعه ای از بناها و کاخ ها را در شهر ساخت که امروز عمارت کلاه فرنگی (در زبان عامیانه مردم) یا همان «چهل ستون» قزوین تنها کاخ باقیمانده آن زمان است. نخستین خیابان ایران هم در همین قزوین و مخصوص عمارت کشیده شد. نقشه های عمارت چهل ستون قزوین به شکل شطرنجی است. عمارت چهل ستون در میدان آزادی قزوین قرار دارد.

4- میدان نقش جهان
 
پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی (4) 

در محل میدان کنونی «نقش جهان» که به نام رسمی «میدان امام خمینی (ه)» شناخته می شود، پیش از آن که اصفهان توسط «شاه عباس اول» به پایتختی بزگریده شود، باغی وجود داشت که «نقش جهان» نام داشت و حاکمان قبلی، از حیاط پشت محل فعلی عالی قاپو به عنوان جایگاه اعدام استفاده می کردند. اما به نظر می رسد هوای خوب نقش جهان دل شاه عباس را برد و آن را تبدیل به میدانی کرد که امروز شناسنامه و نماد اصفهان است. برای پیدا کردنش کار سختی ندارید. به اصفهان که رسیدید تنها آدرسش را بپرسید.

5- عالی قاپو
 
پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی (4) 

در قدیم وعهد صوفی به آن «دولتخانه» می گفتند. شکل آن هم به شکل فعلی نبود و بسیار ساده تر بود، بنایی بود بازمانده از گذشته که شاه عباس آن را تکمیل کرد و حتی شاهان پس از او آن را ادامه دادند. در «عالی قاپو» تعداد زیادی از مینیاتورهای «رضا عباسی» و گچ بری های بسیار زیبا و ظریف وجود دارد که برای نواختن موسیقی بوده است. این بنا در ضلع غربی میان نقش جهان قرار دارد.

6- مسجد شیخ لطف الله
 
پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی (4) 

درست رو به روی عالی قاپو، «مسجد شیخ لطف الله» قرار دارد. مسجد شیخ لطف الله توسط معمار برجسته آن زمان اصفهان، استاد «محمدرضا اصفهانی» ساخته شد و شاه عباس آن را به محلی برای تدریس پدر همسرش «شیخ لطف الله جبل عاملی» تبدیل کرد. این مسجد کاشیکاری های بسیار منحصر به فرد با رنگ های بدیع دارد.

7- مسجد امام خمینی (ره) (مسجد جامع عباسی)
 
پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی (4) 

مسجدی که ساخت آن در بیست و چهارمین سال سلطنت شاه عباس اول آغاز شد، ولی نتوانست پایان آن را ببیند.این مسجد در ضلع جنوبی میدان نقش جهان قرار دارد و معمار آن استاد «علی اکبر اصفهانی» بود. قبله یابی این مسجد توسط «شیخ بهایی» انجام شد و تنها هفت درجه با جهت قبله اختلاف زاویه دارد. معماری این مسجد طوری بود که امروز هم حتی بدون هیچ وسیله پخش صدا، به راحتی صدای سخنران در مسجد پخش می شود.

8- چهل ستون
 
پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی (4) 

باشکوه ترین کاخ بازمانده دوران صفوی که برای مهمانی ها و جشن ها استفاده می شد. این کاخ به سبک باغ ایرانی ساخته شده؛ در مقابل آن استخری بزرگ قرار دارد و اطرافش را باغی وسیع محاصره کرده است. در داخل چهل ستون، نقاشی هایی از شاهان صفوی وجود دارد. هر چند بعدها «نادرشاه افشار» هم نقاشی هایی از خود به آن ها اضافه کرد. این کاخ تزیینات بسیاری داشت که در زمان «قاجار» بسیاری از آن ها از میان رفت.
قسمت چهارم ادامه دارد ...

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

مسیر پنجم؛ قاجاریه پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی

«قاجار»ها از ایل های موثر در سپاه قزلباش صفویان بودند. به همین دلیل از عصر صفویه به مرور قدرت گرفتند. آقامحمدخان موسس سلسله قاجار، برخلاف حاکمان پیشین، یکی از شهرهای بزرگ معروف، چون اصفهان، شیراز یا تبریز را به عنوان پایتخت انتخاب نکرد.

 

آغاز ایران مدرن

«قاجار»ها از ایل های موثر در سپاه قزلباش صفویان بودند. به همین دلیل از عصر صفویه به مرور قدرت گرفتند. آقامحمدخان موسس سلسله قاجار، برخلاف حاکمان پیشین، یکی از شهرهای بزرگ معروف، چون اصفهان، شیراز یا تبریز را به عنوان پایتخت انتخاب نکرد. حتی نخستین گزینه او برای مدتی کوتاه، شهر ساری بود که در نزدیکی مرکزیت ایل قاجار بود، اما در نهایت انتخاب او برای پایتخت، شهر کوچک اما خوش آب و هوا و استراتژیک تهران بود که آن زمان در حاشیه شهر بزرگ ری قرار داشت.

اهمیت سلسله قاجار به همین انتخاب هاست؛ قاجارها در برهه ای تاریخی روی کار آمدند که هان رو به مدرن شدن بود و ایران هم نباید از قافله عقب می ماند. هر چند مدرن شدن برای قاجارها بیشتر سرگرمی و اسباب بازی بود، ولی با این حال نسل جدیدی را برای دوره های بعد تربیت کرد. از طرف دیگر، دورانی مهم چون مشروطه در همین عصر قاجار شکل گرفت. برای سفر پنجم، مسیر را ابتدا از تبریز آغاز می کنیم، شهری که در این دوران به شهر اولین ها مشهور است؛ چون بسیاری از مظاهر مدرنیسم ابتدا به این شهر وارد شدند و مورد استفاده قرار گرفتند، سپس به تهران می رویم و بیشترین آثار دوران قاجار را خواهیم دید و بعد از آن به کاشان و سپس به شیراز و باغ های محبوب دوران قاجار.

1- خانه مشروطه تبریز
 
پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی (5) 

در حقیقت این خانه، ملک شخصی فردی به نام «حاج مهدی کوزه کنانی» بود که در جریان مبارزات مشروطه، خانه اش را در اختیار «انجمن تبریز» قرار می داد و جلسات و نشست های آنان در این مکان برگزار می شد. از آن پس این جا میزبان افراد سرشناسی چون «ستارخان»، «باقرخان»، «ثقه الاسلام تبریزی» و... بود. «خانه مشروطه تبریز» در محله راسته کوچه تبریز، در غرب بازار تبریز قرار دارد که امروز تبدیل به موزه مشروطه شده است.

2- کاخ گلستان
 
پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی (5) 

اصل بنای «کاخ گلستان» در زمان صفویه ساخته شده است؛ در روزگاری که تهران شهری بسیار کوچک بود. اما با روی کار آمدن شاهان قاجار به وسعت آن اضافه شد. «فتحعلی شاه قاجار» نخستین کسی بود که در بازسازی بنای کاخ گلستان کوشید. در طول دوران قاجار چندین کاخ و تالار کوچک و بزرگ به آن اضافه شد و پادشاهان قاجار صاحب یک ارگ پادشاهی به نام خودشان شدند. کاخ گلستان رو به روی بازار تهران واقع شده است.

3- دارالفنون
 
پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی (5) 

نخستین مدرسه یا دانشگاه که در آن به سبک مدرن به کودکان ایرانی آموزش داده می شد. «دارالفنون» به دستور امیرکبیر تاسیس شد، هرچند عمرش کفاف نداد تا افتتاح آن را ببیند. ساختمان آن درست کنار «شمس العماره»، «قسمتی از مجموعه کاخ گلستان در «خیابان ناصرخسرو» تهران است.

4- مسجد و مدرسه سپهسالار
 
پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی (5) 

بانی ساخت این مسجد و مدرسه «میرزاحسین خان سپهسالار» بود. این مسجد در حقیقت ترکیبی از معماری ایرانی و معماری مساجد استانبول است؛ نمونه ای از تاثیر گرفتن آن زمان قاجارها از عثمانی ها، مسجد سپهسالار مانند «مسجد ایاصوفیه» گنبد ویژه ای دارد؛ تعداد هشت گلدسته که بیش از تعداد رایج مناره در معماری مسجدهای ایران است و گنبد دو گوش خوابیده اش هم از شیوه معماری مساجد ترکیه الگو گرفته است. این مسجد در کنار عمارت «مجلس شورای ملی» سابق در میدان بهارستان قرار دارد.

5- خانه طباطبایی ها
 
پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی (5) 

با رسیدن به کاشان بناهای بسیاری از دوران قاجار وجود دارد. کاشان در عصر قاجار به سبب نزدیکی به تهران رشد قابل توجهی پیدا کرد. از جمله این بناها «خانه طباطبایی ها» است که در محله سلطان امیراحمد کاشان قرار دارد. این خانه تاریخ متعلق به تاجر معروف فرش آن زمان «سیدجعفر طباطبایی» بود.

6- خانه بروجردی ها
 
پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی (5) 

دیگر خانه تاریخی کاشان که در همان محله سلطان امیراحمد واقع شده خانه بروجردی هاست که معلق به «حاج سید مهدی نطنزی» داماد خانواده طباطبایی هاست. نقاشی ها و گچ بری های این خانه اثر «صنیع الملک»، عموی «کمال الملک»، نقاش معروف، است. بادگیرهای قرینه این خانه شهرت بسیار زیادی دارد.

7- باغ ارم شیراز
 
پیشنهادهای نوروزی برای یک سفر تاریخی (5) 

بنای اصلی باغ متعلق به زمان «سلجوقیان» است و پس از آن هم این باغ وعمارت آن در حال توسعه بود، به خصوص در زمان «زندیه» که شیراز پایتخت ایران شده بود. اما در عصر سلطنت «ناصرالدین شاه» عمارت اصلی این باغ توسط «علی خان نصیرالملک» پی ریزی شد. «باغ ارم» با معماری خاص دوران قاجار ساخته شده است. باغ ارم درحال حاضر متعلق به «دانشگاه شیراز» است.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

در حال بارگذاری

 • مطالب مشابه

  • توسط Am!r Bahador
   در سال 95 میزان ورود گردشگران فرانسوی 104 درصد و گردشگران چینی 30 درصد افزایش داشت.
   بهمن، ماه سرد و خشک زمستان اصفهان است. در رستوران معروف شهرزاد نصف جهان، من و سه همراه دیگرم نشسته ایم و منتظر آمدن غذاهایی هستیم که پس از چندین دقیقه انتظار سفارش داده ایم. سالن رستوران بزرگ است و در کل فضای آن پشت به پشت هم میز و صندلی چیده شده، صندلی ها لحظه به لحظه پر و خالی می شوند و پیشخدمت ها ثانیه ای فرصت استراحت ندارند یا مشغول سفارش گرفتن هستند یا در حال آوردن غذا و بردن ظرف های خالی.
   جلوی در و داخل راهروری ورودی رستوران هم وقتی که ما رسیدیم و هم حالا که نشسته ایم، مشتریان به صف ایستاده اند تا نوبتشان شود. پیشخدمت در حال گرفتن سفارش مشتریان میز بزرگ کناری ما که حدود 12 نفر دور آن نشسته اند، است و با زبان انگلیسی دست و پا شکسته ای مشغول توضیح غذا برای یکی از آنهاست. او هم پس از شنیدن توضیحات پیشخدمت بلافاصله به همراهانش نگاه می کند و به زبان چینی برای آنها- احتمالا شنیده هایش را- توضیح می دهد. هر 12 نفر میز کناری ما چینی هستند. البته نه فقط این میز که تقریبا دور همه میزهای چهارگوشه سالن مشتریان چینی نشسته اند.      
   سمت دیگر ما، یک میز دونفره خالی بود که یک زوج جوان و کم سن و سال و خوش قد و بالای اروپایی نوبتشان شد و آمدند نشستند. از صحبت کردنشان معلوم شد آلمانی هستند. در سرتاسر لحظاتی که آنجا بودند یا محو تماشا و صحبت با هم بودند یا مشغول خوردن غذایی که سفارش داده بودند.
   «آدم اینجا احساس غریبی می کند، به غیر از ما و این دو تا آلمانی همه چینی هستند». این را یکی از همراهان ما گفت و لبخند زد. بعد با حالت های چهره اش شروع کرد به اشاره کردن به سمت میزهای رستوران و شمردن اینکه پشت کدام میزها مشتریان چینی نشسته اند. با ورود و خروج هر دسته از گردشگران چیین به رستوران معلوم بود آنها در دسته های چندتایی و با تور به اصفهان آمده اند. یک دسته 10 نفر، یک دسته پنج تا شش نفر و بعضی ها تا 16 نفر هم بودند. همراه برخی از آنها راهنمای ایرانی هم بود، اما بیشترشان بدون راهنما بودند و یکی از بین خودشان یا به سختی بسیار چند کلمه ای فارسی حرف می زد یا با زبان انگلیسی همان ها را توضیح می داد.
   این پرتعداد گردشگران چینی، البته فقط در این رستوران و در اصفهان نبودند. در تهران هم، گشتی در بازارهای بزرگ و قدیمی مثل بازار سنتی پایتخت یا بازار تجریش و همچنین مناطق تاریخی- گردشگری مثل کاخ گلستان و... شما را با حجم زیادی از گردشگران چینی مواجه می کند که در دسته های دو تا 20 نفری برای دیدن ایران آمده اند. مشابه همین ماجرا را در شهرهای یزد، شیراز و کاشان هم می توان دید، آنجا هم تعداد گردشگران چینی همپای دیگر گردشگران خارجی به نسبت سال های گذشته، حکایت از افزایش بسیاری دارد.
   این گردشگران چینی البته تنها بخشی از سیل گردشگرانی است که در سال 1395 تعداد ورودشان به ایران افزایشی چشمگیر را ثبت کرده است. در همین رابطه با زهرا احمدی پور، معاون رییس جمهور و ریس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی که چهار ماه است سکان هدایت این سازمان را با حکم حسن روحانی، رییس جمهور، به دست گرفته است، گفت و گو کردیم.
   او درپاسخ به این سوال که وضعیت ورود گردشگران خارجی به ایران به نسبت گذشته چه تفاوت هایی کرده است، گفت: «ورود گردشگران کشورهای غربی به تفکیک کشورهای مختلف از 13 تا 104 درصد رشد را ثبت کرده است که رقم 104 درصد با بیشترین رشد مربوط به ورود گردشگران فرانسوی به ایران بوده است. 10 کشور اروپایی که دارای بیشترین سهم در گردشگری ورودی ایران هستند نیز به ترتیب کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا، رسیه، هلند، انگلستان، سوئد، اتریش، اسپانیا و سویس هستند؛ برای مثال تعداد گردشگر ورودی از آلمان بیش از 29 هزار نفر و حدود چهار هزار نفر نیز از سوییس در شش ماه اول سال 95 بوده و برای تمام کشورهای اروپایی رشد مثبت ورود گردشگر داشته ایم.».
   آن گونه که احمدی پور می گوید بیان رشد ورود گردشگران غربی از این نظر اهمیت دارد که فضای پیش از برجام و پیش از روزی کار آمدن دولت تدبیر و امید، بیشترین آسیب را به این بخش وارد کرده بود. گسترش روابط، به ویژه توسعه روابط دوجانبه گردشگری با این کشورها، لغو تحریم ها علیه ایران، دیپلماسی فعال ایران در عرصه بین المللی، ارائه تصویر مثبت از ایران در جهان پس از برجام، سفرهای مقامات عالی رتبه کشورهای اروپایی به ایران، تلاش برای توسعه گردشگری ایران در عرصه بین المللی و حمایت و تشویق فعالیت های بخش خصوصی سبب شده نام ایران دوباره در فهرست هدف گردشگری تورهای اروپایی قرار بگیرند.      
   در همین حال، مرتضی رحمانی موحدی، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری که از ابتدای دولت روحانی در این سمت مشغول است و بیشتر این تغیرات را از نزدیک لمس کرده، چنین توضیح می دهد: «بدون تردید افزایش ورود گردشگران اروپایی به ایران نشانه مهم و مثبتی است، به ویژه اینکه بیشتر گردشگران حرفه ای ما از اروپا می آیند و این خیلی نکته مهمی است؛ یعنی گردشگران حرفه ای به این شکل نیستند که بدون برنامه ریزی و شناخت به جایی سفر کنند.   آنها از قبل جایی را که قرار است ببینند، به لحاظ همه مولفه های تعیین کننده بررسی می کنند و سپس اقدام به سفر می کنند. این یعنی ایران برای این گردشگران واجد درصد بالایی از اطمینان و اعتماد شده است که آنها را ترغیب به سفر به ایران کرده است.
   تعدادی از گردشگران حرفه ای ابتدا به صورت آزمایشی به جایی سفر می کنند، امکانات و زیرساخت ها و شرایط فرهنگی و داشته های آنجا را بررسی می کنند و سپس بقیه را ترغیب به سفر به آن مقصد مشخص می کنند.»
   رحمانی موحد می افزاید: «به همین دلیل ما معتقد هستیم این افزایش امیدوارکننده در تعداد گردشگران موضوعی اتفاقی و بدون برنامه ریزی نیست و این افزایش معلول برنامه ریزی و اقدامات حساب شده ما در این سال ها بوده است».
   در بخش دیگری از گفت و گو، از معاون گردشگری دولت روحانی درباره ورود گردشگران چینی سوال می کنم، او در پاسخ، چنین توضیحاتی را ارائه می دهد: «در سال 94 در حدود 60هزار چینی وارد ایران شدند، این آمار البته شامل همه اتباع چینی است که به ایران آمدند؛ از گردشگر و تاجر گرفته تا افراد دیگری که از همه قسمت های این کشور مانند خود چین و هنگ کنگ و... به ایران آمدند. اما آمارهای ما در 9 ماهه اول سال 1395 نشان می دهد که در همین مدت فقط 52 هزار نفر به ایران وارد شده اند که اگر این میزان با 9 ماهه اول سال 94 مقایسه شود نشان می دهد رشد ورود چینی ها به ایران افزایش 30 درصدی را ثبت کرده است».
   رحمانی موحد در تحلیل خود درباره دلایل افزایش ورود چینی ها به ایران نیز می گوید: «ما در این سه سال برنامه های زیادی برای افزایش ارتباطات گردشگری خود با کشور چین و ترغیب گردشگران چینی برای ورود به ایران داشتیم»، برای این هدف هم در نمایشگاه های گردشگری چین حضوری منظم و ساماندهی شده را ترتیب دادیم و هم در سفرهای رسمی خود نشست های مشترک زیادی با مسئولان گردشگری این کشور برگزار کردیم، به غیر از این، چندین دفتر فرهنگی-گردشگری ایران را برای تبلیغ جذابیت های کشورمان در چین نیز فعال کردیم که مجموعه این اقدامات تاثیرات خوبی بر جای گذاشته است.»
   براساس اعلام مسئولان معاونت گردشگری و همچنین اعضای انجمن صنفی راهنمایان گردشگری ایران، هم اکنون در کل کمتر از 30 مترجم چینی در ایران فعال هستند که در زمینه راهنمای گردشگری فعالیت می کنند. البته هنوز این تعداد به صورت تخصصی در زمینه تورلیدری (راهنمای گردشگری) آموزش ندیده اند، اما گفته می شود سازمان میراث فرهنگی و انجمن صنفی راهنمایان گردشگری برای آنها برنامه هایی آموزشی ترتیب داده اند تا مترجمی خود را به صورت حرفه های با آموزش های گردشگری تلفیق کرده و در این زمینه فعال شوند. علاوه بر این یک سری مزایا و تشویق هایی برای یادگیری زبان چینی و فعالیت در حوزه راهنمایان گردشگری برای گردشگران چینین نیز در نظر گرفته شده است تا کمبودها در این  حوزه جبران شود.  
   حرفه ای ها به ایران می آیند
   از تفاوت های مهمی که در این سال ها در صنعت گردشگری ایران رخ داده است، این است که گردشگران ورودی خارجی، چه از شرق و چه از غرب، اغلب یا در قالب تور به ایران می آیند یا گردشگران حرفه ای هستند که مقاصد خود را براساس دانش و شناختی فراگیر تعیین می کنند.
   حمید درودیان یکی از اعضای انجمن صنفی راهنمایان گردشگری تهران که سال هاست شغل راهنمایی گردشگران در پایتخت را دارد، در رابطه با این موضوع می گوید: «اتفاق مهم و چشم گیری که در این سال ها در گردشگری ایران رخ داده این است که نوع گردشگرانی که به اینجا می آیند به نسبت سال های قبل به صورتی محسوس تفاوت کرده اند. قبلا بیشتر کسانی می آمدند که صرفا برای دیدن ایران می آمدند یعنی یک اسم کلی از ایران در ذهن داشتند و می آمدند ببینند این کشور چگونه است. اما حالا غلب کسانی که می آیند گردشگر حرفه ای هستند و از قبل مطالعاتی درباره ایران کرده اند، می دانند که چه نقاطی از شهر را باید ببینند و گاهی برخی از آنها چنان جزییاتی درباره آثار تاریخی و پیشینه فرهنگی ما می دانند که شاید یک راهنمای گردشگری هم ندارند.»
   طبق گفته این راهنمای گردشگری، بازار تهران و کاخ موزه گلستان، همچنین موزه ملی و موزه جواهرات از جمله جاهایی است که صددرصد گردشگران خارجی که به تهران سفر می کنند، تمایل دارند حتما آنها را ببینند. پس از این موارد، موزه هایی مثل آبگینه، موزه فرش و کاخ های سعدآباد و نیاوران و... از جمله دیگر جاهایی است که گردشگران علاقه مند به دیدن آنها هستند، اما همه الزاما مشتاق رفتن به این مکان ها نیستند.کاخ موزه گلستان تنها اثر ثبت شده ایران در فهرست یونسکو است که در پایتخت واقع شده است و به همین دلیل اصلی ترین مقصد گردشگران خراجی در تهران است.
   شروع این گزارش درباره حضور گردشگران چینی در اصفهان و ایران بود. بخش پایانی آن هم درباره آنهاست؛ چرا که براساس اطلاعات و آمار منتشرشده از سوی سازمان جهاین گردشگری چینی  ها در سال های اخیر از بزرگ ترین گروه های گردشگران دنیا محسوب می شوند؛ به گونه ای که چینی ها بیشتر از هر شروند دیگری حتی آمریکایی ها برای سفر و گردش هزینه می کنند. تنها در سال گذشته میلادی (2016) مردم این کشور برای سفرهای خارجی خود 109میلیارد و 800 میلیون دلار هزینه کرده اند.
   تارنمای اداره ملی گردشگری چنین چندی پیش در تازه ترین گزارش خود از وضعیت سفر گردشگران چینی به خارج از کشور اعلام کرد در سال 2016 میلادی 122 میلیون نفر از مردم چین سفرهای خارجی به قصد گردشگری داشته اند.
   میزان سفرهای گردشگری مردم چین براساس اعلام اداره ملی گردشگری این کشور در مقایسه با سال 2015 میلادی 4.3 درصد بیشتر شده است. دولت چین در سال های اخیر موفق شده است با سیاست های راهبردی خود باعث تسهیل در صدور روادید برای مردم این کشور شود و از سوی دیگر با رشد اقتصادی خوب چین، قدرت مصرف و هزینه کرد مردم این کشور نیز ارتقا یافته است.
   همچنین فهرست منتشرشده اداره ملی گردشگری چین نشان می دهد تایلند، ویتنام، انگلیس، کره جنوبی، ژاپن، روسیه و مالدیو محبوب ترین مقاصد سفر برای گردشگران چینی است. چین در حال حاضر اصلی ترین منبع فرستادن گردشگر به کشورهای دیگر و چهارمین مقصد بزرگ گردشگری دنیاست و ممکن است تا سال 2020 میلادی در رده نخست قرار گیرد.    
   آن گونه که مسئولان سازمان میراث فرهنگی گفته اند تا پایان سال 2016 میلادی، سه دفتر جذب گردشگر جمهوری اسلامی ایران در چین راه اندازی شده است. این دفاتر قرار است جاذبه های گردشگری ایران را به گردشگران چین معرفی و همچنین بسته های سفر را به مردم این کشور ارائه کنند. بدون تردید برای جذب و جلب گردشگران چینی، ایران نیازمند ایجاد زیرساخت ها و امکانات مناسب برای پذیرایی از آنهاست.
   افزایش رستوران های چینی، مترجمان زبان چینی، هتل ها و امکانات مناسب، از جمله زیرساخت های مورد نیاز در این بخش است. به غیر از این، تسهیل صدور ویزا برای گردشگران دو کشور از مهم ترین موضوعاتی است که باید در دستور کار قرار گیرد.

   نکته: تا چندین سال پیش مرسوم بود که بیشتر گردشگران خارجی که به ایران سفر می کردند، گردشگرانی کهنسال بودند. برخی از کارشناسان حوزه گردشگری این موضوع را نشانه غیرجذاب بودن یا ناشناختگی ایران برای  گردشگران جوان و میانسال و همچنین گردشگران حرفه ای می دانستند. اما در سال های اخیر روند ورود گردشگران خارجی به ایران تفاوت های زیادی با گذشته کرده است. به غیر از این، سفر گردشگران خارجی در قالب تورهای گردشگری- که بیشترین سود را در این صنعت دارد- نیز بسیار اندک بود و معدود گردشگرانی که به ایران می آمدند، بیشتر به صورت انفرادی سفر می کردند.  
  • توسط Am!r Bahador
   شاید امروز آثار تاریخی «خرمشهر» به تعداد انگشتان دست هم نباشد، اما اهمیت شهر با توجه به اتفاقی که به مدت هشت سال در آن رخ داد، قطعا در کمتر از پنجاه سال آینده خود یک تاریخ دیگر را برای ایران بزرگ فرهنگی و ایران اسلامی به یادگار می‌گذارد.
   «خرمشهر» از نام‌هایی است که با یادآوری‌اش، بیش از هرچیز به یاد اتفاق خاص درباره‌اش می‌افتیم،‌ خاطره‌ «هشت سال دفاع مقدس»، فارغ از این که این شهر تاریخی تا قبل از آغاز جنگ یکی از شهرهای مهم و حتی می‌توان گفت در گذشته‌ نه چندان دور، به عنوان یک منطقه‌ آزاد تجاری و بندری مهم و تجاری در سطح منطقه شناخته شده بود.
   شاید امروز آثار تاریخی «خرمشهر» به تعداد انگشتان دست هم نباشد، اما اهمیت شهر با توجه به اتفاقی که به مدت هشت سال در آن رخ داد، قطعا در کمتر از پنجاه سال آینده خود یک تاریخ دیگر را برای ایران بزرگ فرهنگی و ایران اسلامی به یادگار می‌گذارد.

   مسجدجامع خرمشهر؛ در ورودی این شهر، در فلکه «الله» قرار دارد، امروز این بنای تاریخی، نقطه‌ی گردشگری و مذهبی و دفاع مقدس این شهر محسوب می‌شود.

   مسجد جامع خرمشهر در زمان جنگ و قبل از اشغال؛ مرکز فرماندهی و تدارکات و گردهمایی مدافعان شهر بود، به همین دلیل لقب نماد مقاومت را نیز به خود گرفت و در حال حاضر نیز بین بازماندگان جنگ و علاقمندان به تاریخ جنگ ایران و عراق به همین نام شناخته می‌شود. پس از پایان جنگ ایران و عراق، مسجد خرمشهر یکی از تنها ساختمان‌هایی بود که پس از باز پس گیری به صورت نیمه سالم باقی مانده بود.   اینجا نماد مقاومت خرمشهر در هشت سال دفاع مقدس است
   موزه جنگ یا «موزه دفاع مقدس خرمشهر»؛ در سمت چپ رودخانه کارون و در بلوار امام خمینی (ره) این شهر قرار گرفته است.  این موزه پنج تالار شامل سالن شرایط بحران قبل از شروع جنگ و هجوم اولیه ارتش بعث، حماسه ۴۵ روزه مقاومت، شرایط اشغال خرمشهر، عملیات بیت المقدس و آزادسازی و همچنین بازگشت مردم قهرمان خرمشهر به این شهررا در خود دارد. همچنین تابلوهای گرافیکی و آثار حجمی امکان انتقال مفاهیم دفاع مقدس، ادوات به جا مانده از نیروهای بعثی و آثاری از شهدای شاخص و محوری خرمشهر و تصاویر ۴۵ روزه مقاومت و ایستادگی در عملیات آزادسازی خرمشهر نیز در معرض دید قرار گرفته‌اند.   موزه دفاع مقدس در خرمشهر
   در دوران جنگ ایران و عراق و پس از تصاحب بندرخرمشهر همه‌ی خودروهای وارداتی گمرک در جاده آبادان به اهواز قرار گرفتند، که امروز در بخشی از این موزه نمایش آن موقعیت به عنوان نمادی از آن روز قرار دارد.


   ساختمان هلال احمر یا «عمارت سابق کنسولگری انگلیس»؛ باقی مانده از دوره‌ی قاجار در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و اقدامات اولیه برای راه‌اندازی هنرهای سنتی در این ساختمان تاریخی در دستور کار است. این بنا با وجود کشیدن فنس در اطرافش در معرض دید عموم مردم قرار گرفته و مردم از دور می‌توانند این بنای تاریخی را ببینند.   ساختمان هلال احمر یا کنسولگری انگلیس در خرمشهر
   این بنا که در گذشته‌های دور به عنوان کنسولگری انگلیس در خرمشهر مورد استفاده بوده است، امروز در محدوده پل جدید، خیابان فردوسی و پشت فرمانداری خرمشهر قرار دارد.

   مسجد ولی عصر (عج)؛ باقی مانده از دوره‌ی پهلوی اول هر چند در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، اما به دلیل دوری مسافت با شهر توجه چندانی نسبت به حضور گردشگران برای بازدید از این بنای تاریخی انجام نشده است.

   این مسجد تاریخی در جاده شلمچه  و در محدوده «یادمان شهدای نهر خین» قرار دارد. این بنای تاریخی به دلیل موقعیت قرارگیری‌اش نسبت به شهر خرمشهر، متاسفانه در حوزه گردشگری چندان شناخته شده نیست.   مسجد ولی‌عصر (عج) در خرمشهر، به دلیل دوری از شهر، گردشگر زیادی را نمی‌بیند
   جزیره‌ها و روستاهای تاریخی و هدف گردشگری در خرمشهر

   «مینوشهر» یا «جزیره مینو» در حوزه استحفاظی خرمشهر و شهرستان آبادان، نیز به نوبه‌ی خود مناطق ارزشمندِ طبیعی و گردشگری زیادی را در خود دارد، مانند سه رودخانه «کارون»، «اروند»، «بهمنشیر» که مهمترین جاذبه‌ی گردشگری آبی منطقه است.

   کانال عضدی؛ کارون به وسیله کانال «عضدی» به اروند متصل است، کانالی که به دستور «عضدالدوله دیلمی» از ۳۲۴ هجری تا ۳۷۲ هجری حفر شد و به عنوان یک نقطه تاریخی برای مردم خرمشهر به حساب می‌آید و از نظر مسائل استراتژیک در حوزه کشتیرانی حائز اهمیت است.   کانال تاریخی عضدی در خرمشهر
   از  سوی دیگر با توجه به موقعیت بکر این منطقه در جنوب کشور؛ روستاهای هدف گردشگری خرمشهر از سمت شرق در حاشیه کارون دارای فضاها، نخلستان‌های قابل دسترسی و آب شیرین هستند، اما روستاهای سمت غرب به شلمچه منتهی می‌شوند که بیشترین خدمات رسانی‌ها به زائران راهیان نور در این مسیر انجام می‌شود.

   روستای «مقامیسه»، «بدریه»، «رمسان یا معاف»، «حفار شرقی» در حاشیه کارون قرار دارند و روستاهای «منیخ»، «شنه»، «محرزی»،  در حاشیه رود «بهمنشیر» قرار گرفته‌اند.   روستای بدریه در ساحل کارون
   تاریخ و هویتِ خرمشهر فقط به همین مناطق ختم نمی‌شوند، جاذبه‌های دفاع مقدس و مذهبی این شهر نیز خود پتانسیلی برای حضور گردشگران در این منطقه هستند. «یادمان شهدای شلمچه» و «یادمان شهدای علقمه» که محله «آلبونائی» – یکی از مناطق اعیان‌نشین گذشته در خرمشهر یا کوی مهر – نامیده می‌شده که عملیات کربلای چهار و زنده به گور کردن غواصان در این منطقه رخ می‌دهد، «کلیسا» و «خانقاه» نیز به عنوان بناهای تاریخی مرزی در خرمشهر هستند که در گذشته در اختیار کنسول‌گری‌های خارجی بوده‌اند نیز از دیگر بناهای تاریخی این شهرند ، که هر کدام می‌توانند به تنهایی گردشگران را به سوی خود بخوانند.   یادمان شهدای علقمه، جائی که غواصان را زنده به گور کردند
   «مضیف»ها، با قهوه عربی از گردشگران پذیرایی می‌کنند

   مجموعه‌های گردشگری خرمشهر امروز یکی از آئین‌های پذیرایی مردم قدیم این شهر را هنوز زنده نگه‌داشته‌اند، «آئین پذیرایی با قهوه عربی» که در ظرف‌های مخصوصی سرو می‌شود.

   جزیره‌ی مینو یکی از مکان‌های اصلی برگزاری این آئین است، به خصوص پذیرایی با این روش در  «مضیف» _ سازه‌ای از یک نوع مواد که با نی ساخته می‌شود. ستون‌های مضیف نیز باید از نی باشد، این مکان اقامت بیشتر در شهرهای جنوبی کشور مورد استفاده است - طرفداران بیشتری دارد.   مضیف در مینوشهر، با ائین پذیرایی بیا قهوه عربی
   از اروند صغیر تا کشتی که می‌تواند جای کشتی یونانی را بگیرد...

   رودی که از مینوشهر عبور می‌کند را «اروندصغیر» نیز می‌نامند، اروند صغیر این‌روزها و برای نوروز ۹۶ ساماندهی شده و اماده‌ی پذیرایی از گردشگران است. حتی بخش‌هایی از این رود به صورت پیش‌ساخته با ایجاد برخی تسهیلات، به گردشگران خدمات می‌دهد.   اروند صغیر در میانه‌های مینوشهر
   کشتی باقی مانده از زمان جنگ در اروند صغیر نیز یکی از جاذبه‌های گردشگری این منطقه‌ی تاریخی در جنوب ایران است.   کشتی باقی مانده از دوران هشت سال دفاع مقدس در اروند صغیر
   «خرمشهر» «ونیزِ» ایران است اگر توجه کنند...

    همه‌ی تاریخ خرمشهر در همین چهار بنای تاریخی شناسایی و ثبت شده در فهرست آثار ملی خلاصه نمی‌شود، بلکه بیش از یک سال پیش براساس تصویب هیات دولت، «مصوبه‌ی منطقه‌ی آزاد اروند» به طور رسمی اغاز شد، مصوبهای که خرمشهر را نیز در برمی‌گیرد و می‌تواند دست‌کم بخشی از این شهر تاریخی را به گذشته‌ی خود و در دوران اقتصاد و اوج درامدزایی خود برگرداند، شهری که امروز به واسطه‌ی داشتن طبیعت بکر و عالی ظرفیت تبدیل شدن به منطقه‌ی نمونه‌ی گردشگری را دارد.

   از سوی دیگر هر چند در جنگ ایران و عراق، بناهای تاریخی و ارزشمند زیادی تخریب شدند، اما آنچه که امروز به عنوان سند این جنگ در خرمشهر باقی مانده، شهر خرمشهر و نشانه‌های جنگ روی بناها و ساختمان‌های این بنای تاریخی است که در نوع خود می‌تواند کل خرمشهر را به عنوان سندی زنده در تاریخ ثبت کند.

   اما توجه به نقشه‌ی «ونیز» ایتالیا توجه‌ کنید و پس از آن «خرمشهر» را از بالا ببینید به واسطه‌ی داشتن نهرها و رودخانه‌های پر آب و جاذبه‌های طبیعی و زیبا در این شهر، می‌توان به این شهر نام «ونیز» ایران را نیز لقب داد.
     خرمشهر، ونیز ایران
   تالاب خرمشهر یا «ناصری» نمونه‌ای از این زیبایی‌هاست.   تالاب خرمشهر یا «ناصری» نمونه‌ای از زیبایی‌های طبیعی گردشگری خرمشهر
   خرمشهر از گذشته تا امروز...

   برخی تاریخ «خرمشهر» را مربوط به دوران پیش از اسکندر می‌دانند و معتقدند؛ «خاراکس» پایتخت پادشاهی «میسان» بوده که در قرن‌دوم پیش از میلاد مسیح در جنوب عراق و جنوب غربی ایران تشکیل شده است.

   مملکت میسان را «اسبار سیز» در سال ۱۲۷ قبل ازمیلاد در جلگه‌ای وسیعی که از شمال به جنوب پادشاهی بابل و از جنوب به پادشاهی عیلام متصل بود، تاسیس کرد.  این شهر پس از اسکندر مقدونی ویران شد و به طور کلی از بین رفت چندی بعد در همان محل، شهری به نام «بیان» بنا شد. «بیان» در محل همین روستای بیان فعلی شکل گرفته باشند. گویا در دوره‌های پیش از اسلام به منظوراتصال کارون به اروند رود نهری حفر شده و در شمال این نهر، آبادی به وجود آمد. از همان دوره نام این نهر یا کانال را «بیان»نامیدند و آبادی را نیز به همین نام، نام‌گذاری کردند. در قرن‌های اخیر نیز ذکری از «بیان» نیست.

   بلکه آن چه در منابع و کتب تاریخی آمده نام «کوت المُحَمَّره» و پس از آن «المحمره» بوده‌است. نخستین باری که نام «المُحَمَّره» در کتب و منابع ذکر شده سال ۱۸۱۰ میلادی، ۱۲۵۱ قمری است. این امر بیانگر این است که بنای مُحَمَّره به سال‌های پیش از آن باز می‌گردد. بعدها در داستان نبرد شیخ غیث و هم پیمان او شیخ حمود با والی بغداد ۱۸۲۶ میلادی ۱۲۴۱ قمریف نام «کوت المُحَمَّره» برای دومین بار ذکر شده‌است.  در آن دوره مُحَمَّره محل استقرار تیره‌ای از بنی کعب به نام آلبوکاسب به زعامت شیخ مرداو بن علی کاسب بود. پس از وفات شیخ مرداو پسر او حاج یوسف جانشین وی شد. در آن دوره این شهر جزء قلمرو شیخ المشایخ فلاحیه یعنی شیخ ثامر بنی کعب بود و شیوخ آلبوکاسب فرمانبردار او بودند. در همان سال‌ها به دستور شیخ ثامر کعبی، حاج یوسف متصدی احداث بندر در آن شهر شد.

   جنگ عراق با ایران که در ایران با نام جنگ تحمیلی یا دفاع مقدس و در زمان صدام در عراق با نام قادسیه صدام شناخته می‌شود، طولانی‌ترین جنگ متعارف در قرن بیستم میلادی و دومین جنگ طولانی این قرن پس از جنگ ویتنام بود که نزدیک به هشت سال به طول انجامید. جنگ به صورت رسمی در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ برابر ۲۲ سپتامبر ۱۹۸۰ آغاز شد.

   در این روز درگیری‌های پراکنده مرزی دو کشور با یورش همزمان نیروی هوایی عراق به ده فرودگاه نظامی و غیرنظامی ایران و تهاجم نیروی زمینی این کشور در تمام مرزها به یک جنگ تمام عیار  تبدیل شد هرچند مقامات عراقی معتقد بودند که جنگ از چهار سپتامبر با حملات توپخانه‌ای ایران به شهرهای مرزی عراق آغاز شده‌است.   پل - بند روستای منیخ، محل اتصال رود کارون و بهمنشیر       پایانه مسافربری دریایی بین المللی خرمشهر       پل خرمشهر و ساحل کانال تاریخی عضدی  
   بازار ماهی‌فروشان خرمشهر    
   تالاب خرمشهر (ناصری)، یکی از جاذبه‌های طبیعی و گردشگری خرمشهر  
   روستای بدریه، در ساحل کارون  
  • توسط Am!r Bahador
   روزنامه‌ها و پایگاه‌های اینترنتی خارجی در ماه‌های اخیر اقدام به انتشار گزارش‌هایی از جاذبه‌های گردشگری ایران کرده و غیر از معرفی آن‌ها تصویری از ایران ۲۰۱۷ را به مخاطبان خود ارائه کرده‌اند.
   روزنامه‌ها و پایگاه‌های اینترنتی خارجی در ماه‌های اخیر اقدام به انتشار گزارش‌هایی از جاذبه‌های گردشگری ایران کرده و غیر از معرفی آن‌ها تصویری از ایران ۲۰۱۷ را به مخاطبان خود ارائه کرده‌اند.       در اواخر سال  ۲۰۱۶ و اوایل سال ۲۰۱۷ بسیاری از رسانه‌های خارجی درباره جاذبه‌های گردشگری و تاریخی ایران گزارش‌هایی را منتشر کردند و به معرفی آن و یا تحلیل خود از وضعیت صنعت گردشگری پرداختند.

   بسیاری از رسانه‌ها از دید خود ایران را در رده کشورهایی قرار دادند که می تواند یک جاذبه جذاب برای گردشگران باشد در برخی از سفرنامه‌ها و گزارش‌های خبرنگاران نیز به نکاتی اشاره شده است که کمتر می‌تواند در مطالب تکراری رسانه‌ها از جاذبه‌های ایران دید. از جمله اینکه آنها اعلام کرده‌اند سفر زنان در ایران بی‌خطر است و یا ایرانی‌ها تروریست نیستند و اخبار اشتباه درباره آن‌ها زیاد منتشر می‌شود.    
   منظره‌ای سرسبز را تصور کنید که چشم‌اندازی زیبا از مزارع چای، شالیزارها و زیتون را پدید آورده است. سرزمینی که می‌توانید صبح زود به سمت آبشارهایی زیبا حرکت کنید و صبحانه‌ای محلی را در کنار ان میل کنید. زمانی که در جنگل‌ها قدم می‌زنید می‌توانید از درخت‌ها هلو و زرد آلو بکنید و طعم شیرین این میوه‌ها را در دهان خود تجربه کنید. این‌ها سخنان یاسمین خان (Yasmin Khan ) از مجله بریتانیایی گاردین بود که درباره سفر خود به ایران و تجربه گردشگری غذایی در این کشور بیان کرده است.    
   غیر از صفحات شخصی و وبلاگ ها، رسانه های معتبر نیز این گزارش ها را منتشر کرده اند.   یک رسانه معتبر اقتصادی بیزینس اینسایدر، فهرستی از پنجاه مقصد برگزیده برای سفر گردشگران در سال ۲۰۱۷ را طبق سلیقه خود اعلام کرده و ایران را ایران جزو ۵۰ کشور برتر گردشگری ۲۰۱۷ دانسته است.

   ایران بالاتر از ایتالیا

   فهرست بیزینس اینسایدر در کنار فهرست  مجله هایی چون تراول نشنال جئوگرافیک و لونلی پلنت و همچنین پایگاه هایی مانند تریپ ادوایزر، تاثیر به سزایی در تعیین مقاصد گردشگران دارند. این فهرست با معرفی مقاصدی چون پاتاگونیای شیلی، سن پترزبورگ روسیه و نپال شروع می شود و در یازدهمین مورد، به ایران می رسد. نویسندگان این پرونده، کاهش خطر در سال های اخیر یا به عبارتی افزایش امنیت را عامل جذب بیشتر گردشگران به ایران دانسته است.

   این رسانه اقتصادی به ثبات و امنیت ایران در منطقه خاورمیانه اشاره مستقیم دارد که همین موضوع، علاوه‌بر افزایش پروازهای عبوری از آسمان کشور، موجب شده است سیل گردشگران خارجی، هتل‌ها و مکان‌های اقامتی شهرهای بزرگ ایران را به حد اشباع برساند.    
   قرارگیری نام ایران بالاتر از نام کشورهایی چون پرتغال، پرو، فرانسه، ژاپن، جنوبگان و ایتالیا در حالی است که در منطقه فقط کشورهای عمان، هند و با فاصله و در انتهای لیست شهر ابوظبی امارات متحده عربی، تنها نقاط گردشگری است که امنیت و ارزش لازم برای گردشگری در سال پیش روی میلادی را دارد. در این فهرست نامی از ترکیه به میان نیامده است.

   سیل گردشگران به ایران روسیه و اردن در ۲۰۱۷

   درحالی که رسانه اقتصادی اینسایدر، ایران را در رتبه یازدهمین کشور برتر گردشگری جهان آورده اسپوتنیک نیوز در گزارشی به نقل از شرکت گردشگری Cox & Kings از قدیمی‌ترین تور اپراتورهای جهان اعلام کرد درسال ۲۰۱۷ سیل گردشگران به ایران، روسیه و اردن سرازیر خواهد شد.    
   این توراپراتور با توجه به  تغییرات سیاسی در جهان و رویدادهای مهم و تاریخ‌های یادبود به این نتیجه رسیده است. به گفته این شرکت، تا قبل از برقراری تحریم‌ها بر ضد ایران، تورهای مسافرتی به ایران، یکی از  محبوب ترین مسیرهای گردشگری بود.

   ایران از نگاه یک خبرنگار اتریشی

   به تازگی یک مجله اتریشی به نام SkyLines در نخستین شماره خود در سال ۲۰۱۷ میلادی، به معرفی جاذبه‌های گردشگری ایران پرداخته است. مطالب منتشر شده در این مجله مشاهدات خبرنگار این مجله در سفر ۶ روزه اش به ایران است.      
   عنوان این گزارش مصور «کشور قصرها، یک مسافرت در امتداد جاده ابریشم از اصفهان به تهران» است که به توصیف جاذبه های سه شهر اصفهان، کاشان و تهران می پردازد.

   «Massimo Rumi» یک عکاس سرشناس ایتالیایی است که او هم مانند این خبرنگار اتریشی، در سفری که به ایران داشته عکسی بی‌نظیر از معماری باشکوه مسجد شیخ لطف الله اصفهان گرفته که در بسیاری از سایت‌های سرشناس خارجی منتشر شد.

   قدم به کشور تضادها

   تارنمای روزنامه فرانسوی فیگارو نیز ایران را مقصدی جذاب برای گردشگران خارجی در سال ۲۰۱۷ معرفی کرده است و در گزارش خود آورده که ایران یک سال پس از لغو تحریم‌ها بیش از پیش میزبان گردشگران فرانسوی بوده است؛ گردشگرانی کنجکاو و روشنفکر که قدم بر کشور تضادها می گذارند و آژانس‌های گردشگری بر غنای فرهنگی این کشور تاکید دارند.

   دراین گزارش با اشاره به آمار اتحادیه «ستو Seto» (اتحادیه شرکت‌های گردشگری فرانسه) آمده است: در یک سال گذشته و پس از لغو تحریم ها علیه ایران، شاهد افزایش ۱۴۴ درصدی سفرها یعنی افزایش چهار هزار نفری مشتریان سفر به این کشور بودیم.    
   این گزارش آمار یاد شده را هرچند کم، اما در حال تبدیل شدن به یک گرایش ارزیابی و ایران را مقصد گردشگری برای کسانی معرفی می‌کند که دوستدار فرهنگ، هنر و ادب هستند و قصد اسکی کردن و آفتاب گرفتن در سواحل خلیج فارس و دریای خزر دارند.

   بازگشایی خط هوایی پاریس-تهران در ماه آوریل سال گذشته میلادی (بهار ۱۳۹۵)از دیگر مزیت‌هایی است که در این گزارش به آن اشاره و آن را عاملی برای اضافه شدن نام ایران به فهرست مقاصد گردشگری آژانس های مسافرتی ارزیابی شده است.

   غذا و مهمان نوازی افسانه ای در ایران

   پایگاه اینترنتی بلومبرگ هم در گزارشی نوشت که ایران جزو ۲۰ کشوری است که توصیه می‌شود در سال ۲۰۱۷ حتماً از آن بازدید شود.

   در این گزارش، نوشته شده، برای مسافران بی‌باک این سؤال پیش می‌آید که آیا باید به ایران سفر کنند یا خیر و سپس توضیح داد که فرایند درخواست روادید طولانی و پیچیده است، گردشگران آمریکایی، انگلیسی و کانادایی باید راهنما داشته باشند و ضمنا باید قوانین مربوط به پوشش را رعایت کرد، «اما حرف ما را بپذیرید، که تحمل این دشواری‌ها ارزشش را دارد.»    
   بلومبرگ با «افسانه‌ای» توصیف کردن غذای ایرانی و مهمان‌نوازی مردم ایران به گفته یک مدیر آژانس مسافرتی نوشته است: «یک هنجار فرهنگی در ایران وجود دارد مبنی بر اینکه مهمان حبیب خدا است. اغلب از افراد مختلف می‌شنوم که می‌گویند همه جای دنیا را دیده‌اند، اما هیچ‌کجا مثل آنجا [ایران] مورد استقبال قرار نگرفته‌اند.»

   در گزارشی دیگر به نقل از روزنامه انگلیسی دیلی میل  ۱۰ کشور جذاب برای سفر در سال ۲۰۱۷ را به گردشگران معرفی شده و ایران را هم در این لیست جای داده است.

   یک امیدواری که پس از لغو تحریم ها وجود داشت

   آذر نیوز  نخستین روزنامه انگلیسی زبان جمهوری آذربایجان با چاپ گزارشی نوشت: انتظار می‌رود ایران به عنوان یکی از بزرگترین کشورهای خاورمیانه و یکی از بیست اقتصاد بزرگ جهان  به دنبال لغو تحریم هایی که پیش از این سرمایه گذاری در ایران را از سال ۲۰۰۶ محدود کرده بود، شاهد رشد قابل ملاحظه‌ای باشد.

   به نوشته این روزنامه، درحال حاضر، سهم جمهوری اسلامی ایران از گردشگری در جهان ۲۴ صدم درصد است نتیجه‌ای که به هیچ وجه منافع این کشور را تامین نمی کند.    
   به نوشته این روزنامه جمهوری آذربایجان، درحال حاضر حدود ۱۱۰۰ هتل در سراسر ایران وجود دارد ولی تنها ۲۹ هتل از بین آنها پنج ستاره و ۷۵ هتل دیگر چهار ستاره هستند. لذا لازم است ظرفیت هتلداری در این کشور بالا رود و به حدود حداقل ۱۵۰ هتل برسد تا بتوان افزایش تقاضا برای گردشگری را بر آورده کند.

   خطری برای سفر زنان در ایران وجود ندارد

   روزنامه ال موندوی اسپانیا نیز ویژه نامه سیر و سیاحت خود را به تشریح جاذبه های گردشگری ایران به قلم «زاهیدا ممبرادو» خبرنگار این روزنامه در تهران اختصاص داده است.

   در این ویژه نامه آمده است ایران که طی چند دهه فقط شاهد ارائه تصاویرغیر واقعی از خود بوده و تقریبا خارج از برنامه‌های گردشگری آژانس‌های مسافرتی قرار داشته، آنچنان مقصد جذاب توریستی شده که دهان هر بازدید کننده ای را از تعجب باز می گذارد.  شاید بتوان مطلب مشابهی در مورد دیگر کشور هایی که احتمالا مورد قضاوت نادرست قرار گرفته باشند هم گفت، اما شکی نیست قطعا هیچ کدام از آنها این همه زیبایی، تاریخ، فرهنگ، سحر و جذابیت طبیعی ایران را ندارند.

   خبرنگار ال موندو نوشت که هیچ گونه خطری برای زنانی که بخواهند به تنهایی در ایران مسافرت کنند هم وجود ندارد.

   این ها گزارش هایی در راستای معرفی جاذبه های گردشگری ایران بودند که هر چند مثبت اما کم هستند. امید است با انتشار بیشتر این گزارش‌ها به خصوص انتشار آن در رسانه‌هایی دیداری و یا رسانه های مکتوب مشهور کشورهایی که گردشگر زیادی به خارج از  مرزهایشان می فرستند، تصویر اشتباهی که از ایران وجود دارد، تغییر کند.  
  • توسط Am!r Bahador
   معماری ایرانی با تاریخ غنی، به بافت داستان طولانی و فرهنگ پارسی این کشور کمک می کند. کاشیکاری های تزئینی و شاهکاری های مهندسی، نشانه های معماری ایرانی در طول قرن ها بوده اند.
   معماری ایرانی با تاریخ غنی، به بافت داستان طولانی و فرهنگ پارسی این کشور کمک می کند. کاشیکاری های تزئینی و شاهکاری های مهندسی، نشانه های معماری ایرانی در طول قرن ها بوده اند. و با بیست مکان تاریخی که در میراث جهانی یونسکو ثبت شده اند جاهای بسیاری در ایران وجود دارند که باید حتما از آن دیدن کنید. وسعت و تنوع معماری تاریخی در ایران خیره کننده است. به این ترتیب در این مطلب 10 مکان تاریخی که باید در صدر مقاصد سفرتان در ایران باشند را مشاهده می کنید.

   مسجد نصیرالملک، شیراز

   این جعبه جواهر، مسجدی است که هر صبح بازی نور و رنگ را به نمایش می گذارد. قدمت این شاهکاری معماری به قرن نوزدهم بازمی گردد و علاوه بر شیشه های رنگی با کاشیکاری خیره کننده خود مشهور است. درواقع به دلیل کاشی های رنگ رز که در فضای داخلی مسجد به چشم می خورند، به آن لقب مسجد صورتی نیز داده اند.             تخت جمشید، شیراز
   این شهر باستانی پایتخت تشریفاتی امپراتوری هخامنشی و نمونه ای از سبک معماری امپراتوری است. بقایای باستان شناسی نشان می دهد قدمت آن به 515 سال قبل از میلاد بازمی گردد و بخشی از سایت از کوه های اطراف کنده شده اند. ساختمان عظیم و مجسمه های باقی مانده شاهدی باورنکردنی از معماری ایران باستان هستند.           شاهچراغ، شیراز

   فضای خارجی این زیارتگاه با کاشی های شیشه ای که نور را در همه جهات بازتاب می کنند، پوشیده شده است. قدمت این زیارتگاه ارزشمند به قرن چهاردهم بازمی گردد و پس از زلزله مورد بازسازی های فراوانی قرار گرفته است. اما هیچ یک از مداخلات از تاثیری که این محیط پرزرق و برق هنگام ورود بر فرد می گذارند، نکاسته است.        
   مسجد شیخ لطف الله، اصفهان

   قدمت این مسجد که شاهکار معماری ایرانی در دوره صفویه به شمار می رود به قرن هفدهم میلادی بازمی گردد و شهرت خود را مدیون کاشیکاری های ظریف و کربل های پیچیده است. کل ساختمان در هارمونی کامل با توجه دقیق به تناسبات برای به حداکثر رساندن الوهیت و احساس آن در داخل بناست.           حمام سلطان امیراحمد در کاشان

   این حمام عمومی سنتی در قرن شانزدهم ساخته شده و دیدی باورنکردنی به زندگی روزمره در ایران باستان می دهد. حمام با کاشی کاری های فیروزه ای و طلایی، آجرکاری و نقاشی های هنری تزئین شده است. امروزه این حمام به موزه تبدیل شده است.         باغ و کاخ ارم در شیراز

   ابن کاخ و باغ آرام ایرانی در اواسط قرن سیزدهم میلادی ساخته شده، هرچند باغ به احتمال زیاد زودتر و در قرن یازدهم ساخته شده است. این ساختمان سه طبقه با حس زیبایی و راحتی همیشگی که در ذهن ایجاد می کند جریان هوا را در طبقات پایین تر به حداکثر می رساند. کاشی های رنگارنگ در کنار باغ های سرسبز قرار دارند همراه با کل ساختمان که در استخر زینتی منعکس می شود.         بازار یزد

   سال ها انطباق با محیط بیابانی، معماری ایرانی منحصربفردی را در شهر یزد پدید آورد. مرکز تاریخی شهر که بازار را هم دربرمی گیرد، شامل سیستم منحصربفردی از بادگیرها برای تهویه می شود.             مسجد جامع اصفهان

   این مسجد باشکوه که یکی از قدیمی ترین ابنیه مذهبی ایران است از قرن هفتم تا بیستم مورد ساخت و ساز مداوم بوده است. از سال 2012 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده و به سبک معماری چهار ایوانی با قرارادادن چهار در روبروی هم ساخته شده است.         برج و قلعه بم در کرمان

   شهر کویری باستانی بم در جنوب استان کرمان، یکی دیگر از سایت های میراث جهانی یونسکو است. ارگ بم، بزرگترین بنای خشتی جهان است که قدمت آن به 2000 سال پیش، زمان امپراتوری اشکانی بازمی گردد. این شهر تا سال 1722 بعد از حمله افغان ها تا حد زیادی رها شده بود اما به تدریج جمعیت آن افزایش یافت.         کاخ گلستان در تهران

   یکی از قدیمی ترین آثار تاریخی تهران، کاخ گلستان، مجموعه سلطنتی سابق سلسله قاجار بود. کل مجموعه از باغ ها، ساختمان های سلطنتی و مجموعه صنایع دستی ایرانیان از قرن 18 و 19 تشکیل شده است. متاسفانه بسیاری از ساختمان های مجموعه توسط رضاشاه در سال های 1925 تا 1945 نابود شده اند زیرا فکر می کرد معماری قدیمی با مدرنیزه شدن ایران در تضاد و مانع آن است.    
  • توسط Am!r Bahador
   اگر قصد سفر دارید و در حال برآورد کردن هزینه های سفر خود هستید، همیشه یکی از مهم ترین و لذت بخش ترین هزینه ها، هزینه غذا است.
   روزنامه هفت صبح - محمدرضا احمدی: اگر قصد سفر دارید و در حال برآورد کردن هزینه های سفر خود هستید، همیشه یکی از مهم ترین و لذت بخش ترین هزینه ها، هزینه غذا است. چه بسا قیمت های بالا یا پایین غذا در یک شهر، مقصد شما را تغییر دهید. با علم به چنین اهمیتی که غذا و قیمتش به خود اختصاص داده است، رستوران های چند شهر توریستی ایران و قیمت غذا در این رستوران ها را بررسی کرده ایم. این نوشته می تواند در هنگام سفر به این شهرها شما را در پیدا کردن چیزی که می خواهید یاری کند.

   1. مشهد
   اگر مقصد شما مشهد باشد رستوران خوب و صاحب نام کم نیست. هرکجای این کلان شهر هم که باشید مهم نیست. در فاصله ای بین نزدیکی حرم امام رضا (ع) تا شاندیز و بدون توجه به اینکه چقدر پول در جیبتان باشد با هزینه ای حدود 13 تا 80 هزار تومان می توانید در رستوران های خوب این شهر غذا بخورید. اینکه حداقل این مبلغ را بپردازید یا حداکثرش، به مکان رستوران، کیفیت غذا و احتمالا خلاقیت صاحب رستوران در قیمت گذاری بستگی دارد.      
   شاید معروف ترین رستوران مشهد پسران کریم باشد که در این شهر سه شعبه دارد و در کنار رستوران های معین درباری و قصر هدیش در رده رستوران های میان قیمت مشهد دسته بندی می شود. از رستوران های نسبتا ارزان تر نیز می توان به ارکیده و شورورزی اشاره کرد که با هزینه ای زیر 30 هزار تومان می توانید در آنها غذا میل کنید و اگر به دنبال رستورانی لوکس و گران تر می گردید می توانید به شاندیز بروید و ارم شاندیز را امتحان کنید.
   معروف ترین غذا در رستوران پسرام کریم چلو ماهیچه سرخ کرده اش است، غذایی که حدود 55 هزار تومان هزینه روی دستتان می گذارد. برای دو نفر کافی است و در میان زائران مشهد طرفداران زیادی دارد.
   ازاین غذای لوند که بگذریم چلو شیشلیک، چلوگوشت سرخ کرده و چلوکباب برگ ممتاز این رستوران را می توانید با قیمتی در حدود 56، 42 و 43 هزار تومان میل کنید. ارزان غذا در منوی این رستوران نیز چلوجوجه کباب اش است که می توانید با پرداخت 20 هزار تومان آن را برای یک وعده غذایی میل کنید. در منوی رستوران های معین درباری و قصر هدیش نیز تقریبا همین قیمت ها یافت می شوند.
   اگر وضع مالی تان بهتر است همانطور که گفتیم می توانید به ارم شاندیز بروید و شیشلیک را باهزینه ای 70 هزار تومانی میل کنید. گویا سیاست این رستوران بر یکپارچه سازی قیمت هاست چون چلوکباب برگ، چلوماهیچه و چلوگوشت نیز قیمت مشابه 70 هزار تومانی دارند. تنها غذایی که در این رستوران قیمتش با بقیه متفاوت است، چلوجوجه بدون استخوان است، 35 هزار تومان.
   اما اگر اقتصادی سفر می کنید پیشنهادمان انتخاب رستوران ارکیده است، چلوماهیچه در این رستوران 36، چلوگوشت 26 و چلوکباب بختیاری فقط 19 هزار تومان است. اگر از این هم اقتصادی تر فکر می کنید می توانید چلوکباب کوبیده یا زرشک پول با مرغ این رستوران را فقط با 12 و 11 هزار تومان انتخاب کنید. شورورزی هم رستورانی متفاوت و تقریبا ارزان است که در منوی آن چلوگوشت 36 هزار تومانی، برگ 26 و لقمه 26 هزار تومانی به چشم می خورد.

   2. اصفهان
   اگر به اصفهان می روید تا در کمتر از یک هفته نصف جهان را ببینید، احتمالا کاربردی ترین رستوران برای شما جایی در نزدیکی میدان امام باشد. ار قضا یکی از معروف ترین رستوران های اصفهان نیز در همین مکان قرار دارد، رستوران نقش جهان.      
   این رستوران یکی از رستوران های نسبتا گران اصفهان محسوب می شود و چلوچنجه را حدود 40 هزار تومان، شیشلیک را 48 و چلوکباب کوبیده را 22 هزار تومان عرضه می کند. البته پیشنهاد ویژه ما «بریانی» است، غذای خاص اصفهان که طرفدار چند آتشه کم ندارد و می توانید با قیمتی 19 هزار تومانی آن را در نقش هان میل کنید.
   شهرزاد و خوان گستر نیز دو رستوران میان قیمت در اصفهان هستند که می توانید غذاهایی با قیمت بین 17 تا 40 هزار تومان را در منوی این رستوران ها بیابید. در رستوران شهرزاد نیز ته چین گوشت بره بومی و خوراک ماهیچه بره بومی حدود 33، رولت میکس مخصوص حدود 35، خوراک کباب حسینی حدود 37 و بریانی محبوب هم حدود 20 هزار تومان آب می خورند. اگر هم میکس کباب 27، کباب بره 40 و کباب کوبیده 24 هزرا تومانی می خواهید می توانید خوان گستر را امتحان کنید.
   رستوران نسبتا اقتصادی اصفهان نیز طهران است که می توانید شیشلیک شاندیز را با 43، چلوبرگ را با 30 و بریونی را با 17 هزار تومان تهیه کنید. به نظر می رسد در اصفهان نسبت به مشهد به طور میانگین نیاز به مقدار پول کمتری برای صرف غذا در رستوران داشته باشید چون دیگر خبری از غذاهای حدود 70 هزار تومانی نیست. البته خب همین هم انتظار می رود، هرچه باشد اصفهان از شهرهایی است که مردمش می گویند اقتصادی فکر می کنند.

   3. یزد
   اگر قصد سفر به یزد رادارید حتما از بافت تاریخی پشت مسجد جامع این شهر دیدن کنید اما ترجیحا در رستوران های نزدیکی این بافت غذا نخورید. چون رستوران های باکیفیت و معروف این شهر در فاصله نزدیکی از این بافت قرار ندارند. آریانا رستورانی نسبتا گران قیمت و لوکس است که غذاهاش بین 13 تا 50 هزار تومان قیمت دارند. در منوی آن ماهیچه را 43، گردن را 38، شیشلیک شاندیز را 51 و خوراک بلدرچین را 25 هزار تومان خواهید یافت.      
   ملل رستورانی میان قیمت با منویی خلاق است که در آن خوراک جوجه ماستی 20 و خوراک جوجه حلزونی 15 هزار تومان قیمت خورده است. شیشلیک در این رستوران با قیمت 47، کباب وزیری 19 و ته چین مرغ نیز با قیمت 20 هزار تومان عرضه می شوند. گل سرخ و نگین نیز از رستوران های نسبتا ارزان قیمت یزد هستند. در منوی آنها چلوماهیچه 30، برگ 25، چنجه 25 و کوبیده 15 هزار تومان قیمت خورده است.

   4. شمال
   اما اگر حال و حوصله گرمای مرکز ایران را ندارید و دلتان هوای مرطوب و کمی باران میخواهد و به همین دلایل مناطقی شمال را انتخاب می کنید می توانید رستوران میزبان بابلسر را امتحان کنید.      
   منوی این رستوران لبریز از سبزی پلو است؛ نوع با ماهیچه گوسفندی آن 40، با ماهی کباب قزل آلا 35، با ماهی آزاد 53، با گوشت گوساله 25، با ماهی سفید 37، با سردست بره اش 40 و با ماهی ازون برون 55 هزار تومان قیمت گذاری شده است. غذایی متفاوت همش اید فسنجان با اردک باشد که حدود 60 هزار تومان باید برای آن پیاده شوید. غذاهای دیگر این رستوران نیز رنج قیمتی بین غذاهای فوق ارزان (کشک بادمجان و باقلاقاتق 8500 تومانی) تا غذاهای میان قیمتی مانند چلوفیله گوسفندی 44 هزار تومانی را شامل می شوند.

   5. تبریز
   اگر خنکی شمال هم شما را خنک نمی کند و به جایی خنک تر نیاز دارید احتمالا تبریز مقصد شما خواهدبود. اگر می خواهید به رستورانی سلف سرویس بروید تا بتوانید به همه غذاها ناخنک بزنید، رستوران جلالی گزینه مناسبی است، جایی که می توانید با 50 هزار تومان هر مقدار غذا که برای سیر شدن نیاز دارید را در بشقاب خود بریزید.      
   اگر در تبریز هم به دنبال گزینه اقتصادی هستید، آسمان گزینه مناسبی خواهدبود. رستورانی که منوی آن از هشت تا 25 هزار تومان متغیر است. رستوران شهریار هم منویی با رنج قیمت 15 تا 35 هزار تومان دارد و «دلمه برگ» در آن 15، فیله پیچ مخصوص 28 و جوجه عروس مخصوص هم 20 هزار تومان قیمت خورده است. اگر هم غذایی چرب تر می خواستید می توانید کباب بره مخصوص را با قیمت 35 هزار تومان سفارش دهید.

   6. کیش
   اگر در کنار سایحت قصد خرید هم داشته باشید احتمالا این شهر مقصد شما خواهدبود. طبیعتا قیمت ها در کیش کمی بالاتر هتند اما خوب رستوران ارزان هم برایتان پیدا کرده ایم. در رستوران نسبتا لوکس رومای این شهر می توانید ماهیچه را 62 هزار تومان، چلو لقمه را 33 تومان و اکبرجوجه را 26 هزار تومان صرف کنید.      
   در رستوران نسبتا ارزان عمواکبر هم می توانید جوجه کباب را حدود 16 هزار تومان، کوسه کبابی و چلوکباب مخصوص را حدود 18 هزار تومان میل کنید.
×
×
 • اضافه کردن...